Alergie na koně v městském prostředí

14. 5. 2019

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve městě expozice koňským alergenům nehrozí, opak je pravdou. Přesvědčili se o tom lékaři z italské Neapole, kteří výsledky svého pozorování publikovali v odborném medicínském časopise Respiratory Medicine.

Zatímco v České republice se koně ve městech běžně nevyskytují, v Itálii je situace poněkud odlišná. Příslušníci jedné ze čtyř hlavních italských bezpečnostních složek Arma dei Carabinieri koně velmi často používají. To může vést k senzibilizaci městské populace koňskými alergeny. A právě vlivem koňských alergenů na městskou populaci se ve své studii zabývali italští vědci.

Ti do studie zahrnuli celkem 1 822 ambulantních pacientů ošetřených v nemocnici A. Cardarelliho v Neapoli. Autoři hodnotili, zda mají, nebo nemají tito pacienti kožní alergickou reakci na některý z koňských alergenů. Hodnocena byla i alergologická anamnéza pacientů a jejich vztah ke koním. Všichni pacienti byli podrobeni jak kožním prick testům, tak i analýze celkových a specifických IgE protilátek.

Z celkového počtu 1 822 pacientů byl pozitivní výsledek prick testů zachycen u 1 201 z nich. 35 pak bylo přímo senzitivních vůči koňským alergenům. Šest senzitivních pacientů uvedlo v anamnéze přímý kontakt s koněm, deset jich uvedlo příležitostný kontakt s chovateli koní, čímž mohlo dojít k nepřímé senzibilizaci. 19 pacientů pak jakýkoliv kontakt s koňmi nebo jejich majiteli striktně odmítlo.

Co se příznaků týče, dvacet pacientů si stěžovalo na alergickou rinitidu a bronchiální příznaky, čtrnáct mělo rinitidu bez astmatu a jeden pacient astma bez výskytu alergické rinitidy. Jak sami autoři studie uvedli, výsledky předčily jejich očekávání. Expozice koňským alergenům se totiž v městské populaci vyskytuje častěji, než se všeobecně předpokládalo. A to i přes to, že koně se obvykle ve městech, s výjimkou jízdní policie a pouťových atrakcí, příliš nevyskytují. I přesto ale lékaři vysoce rizikovým atopickým a senzibilizovaným osobám doporučují, aby se kontaktům s koňmi, případně jejich majiteli, a předměty souvisejícími s jezdectvím raději vyhnuli.

(kam)

Zdroj: Liccardi G. et al.: Horse allergens: An underestimated risk for allergic sensitization in an urban atopic population without occupational exposure. Respir Med. 2009 Mar; 103 (3): 414–420. doi: 10.1016/j.rmed.2008.09.017Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se