Úvodní slovo prof. MUDr. Michala Krška, CSc.,
spolueditora tohoto čísla časopisu Vnitřní lékařství


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2017; 63(9): 545
Kategorie: Úvodní slovo

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

s potěšením jsem přijal nabídku být společně s paní prof. MUDr. Ivicou Lazúrovou, DrSc., FRCP, a prof. Jurajem Payerem, PhD., MPH, FRCP, spolueditorem sešitu časopisu Vnitřní lékařství. Důvodů, proč jsme se s redakční radou časopisu Vnitřní lékařství a s výborem České internistické společnosti ČLS JEP rozhodli připravit a věnovat celé číslo časopisu právě endokrinologii, je několik.

Tím hlavním důvodem je skutečnost, že ve dnech 19.–21. 10. 2017 pořádáme jubilejní, již 40. endokrinologické dny s mezinárodní účastí, které se tentokrát budou poprvé konat v Praze. Doufáme, že se nám podaří připravit opravdu prestižní jubilejní setkání endokrinologů a že pestrý a bohatý program zaujme velký počet účastníků. V tomto kontextu bych rád zdůraznil, že endokrinologické dny jsou tradičně pořádány ve spolupráci České endokrinologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně a Slovenskej endokrinologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti. Jsme tak jednou z mála odborností, které stále pořádají své „vlajkové kongresy“ společně. A je to velmi dobře jak z důvodů odborných, tak z důvodů společenských. Vždyť v mezinárodním kontextu jsme stále malými společnostmi a společný kongres tak může mít pestřejší a odborně kvalitnější obsah a program. A navíc (a možná především) všichni máme v obou zemích své známé, kolegyně a kolegy a přátele, se kterými máme možnost se setkávat a spolupracovat. Jsem rád, že obsah tohoto vydání jsme měli možnost právě se slovenskými kolegy připravit a děkuji mnohokrát za spolupráci paní profesorce Ivici Lazúrové a panu profesorovi Jurajovi Payerovi a doufám, že je shledáte jako kvalitní a rádi si je přečtete a najdete si mezi články „své favority“.

Dalším důvodem je potřeba ukazovat endokrinologii v celé její pestrosti. Vždyť endokrinologie je zcela ojedinělým oborem, který má význam pro všechny orgány a systémy lidského těla a endokrinní systém plní úlohu jakéhosi biologického integračního systému. Dobrý endokrinolog tak musí být dobrým internistou a kvalitní internista nemůže být kvalitním, pokud nemá základní znalosti endokrinologie. Na tento fakt se v současnosti trochu zapomíná a některé části endokrinologické vědy jsou vytrhávány z kontextu a jsou přivlastňovány ekonomicky lukrativnějšími obory. Dnes většina lidí ví, co znamená kardiologie, co znamená gastroenterologie a podobně, ale daleko méně lidí dovede dobře charakterizovat, co dělá a čím se zabývá endokrinologie. Ale co by byly mezi lidmi dobře známé obory bez endokrinologie? Proto je nutné endokrinologii propagovat, seznamovat odbornou i laickou veřejnost s jejím obsahem, úkoly, spektrem onemocnění a pacientů. Věřím a doufám, že i z tohoto pohledu endokrinologicky zaměřené vydání časopisu Vnitřní lékařství uspěje a ukáže, co je endokrinologie, kam všude zasahuje a jak je pro vnitřní lékařství a celou medicínu důležitá.

Dovolte, abych vám na závěr popřál krásné a stimulující čtení a pozval vás na jubilejní 40. endokrinologické dny s mezinárodní účastí. Současně bych rád vyjádřil přání, že se endokrinologie bude postupně dostávat zpět na výsluní vnitřního lékařství a medicíny, kam nepochybně patří.

Vášprof. MUDr. Michal Kršek, CSc.

předseda České endokrinologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 9

2017 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se