Vratislav Sedlák, Petr Vaník.
Ultrazvuk hrudníku v klinické praxi


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(7-8): 687
Kategorie: Z odborné literatury

Maxdorf: Praha 2016. 183 s. ISBN 978-80-7345-349-7

Po dlouhé době se k nám dostává kniha o ultrasonografii hrudníku, která dosud chyběla na trhu s odbornou literaturou. Hradečtí autoři se zhostili nelehkého úkolu. V oborech, jako je kardiologie, gastroenterologie, gynekologie a další má sonografie své stálé a nezastupitelné místo. Stejně tak i v pneumologii si sonografie hrudníku hledala a hledá své místo. Kniha se věnuje sonografii hrudníku komplexně a je dělená do 3 celků.


První a nejobsáhlejší část bude asi zajímat nejširší odbornou veřejnost, protože popisuje základní nálezy při „transtorakální“ ultrasonografii hrudníku, její principy a výběr té správné „pneumologické“ nebo „intenzivistické“ sondy a je v našem prostředí novinkou. Tato část se věnuje popisu normálního nálezu, který vidíme u zdravého člověka a dále různých patologických nálezů, které popisuje od povrchu hrudníku – hrudní stěnu, přes pohrudniční dutinu – pleurální výpotek a pleuru až do hloubky – plicní parenchym. Další kapitoly popisují využití sonografie při intervenčních výkonech – kanylace žil, biopsie, a při diferenciální diagnostice v intenzivní péči. Sonografie hrudníku je jedinou zobrazovací bed side metodou, která zobrazuje v reálném čase a prakticky nemá kontraindikaci. Navíc diagnostika je rychlá, řádově několik minut. To ji předurčuje k širšímu využití a je výzvou pro klinické lékaře.

Další kapitola je už pro úzkou skupinu odborníků, kteří se setkávají s endobronchiální ultrasonografií. Ta nám umožňuje „vidět“ za stěnu bronchů, zejména při nálezu lymfatických uzlin nebo tumorů a jejich biopsii tenkou jehlou pod přímou kontrolou. Tato část knížky popisuje vývoj metody, její klinické aplikace, techniku odběrů a její limitaci.

A poslední část přibližuje pro širší skupinu základy echokardiografie, zejména její využití v intenzivní péči a u kriticky nemocného.

Tato publikace je určená především pneu­mologům, ale i internistům, intenzivistům a všem, kteří pečují o pacienta s onemocněním plic a hrudníku. Sonografii jako takovou už známe řadu let, ale sonografie hrudníku si zatím pomalu ale jistě nachází své místo pro svoji jednoduchost, rychlost a výtěžnost při diagnostice plicních onemocnění, zejména akutních stavů. Přeji čtenářům, ať jsou tyto informace pro ně obohacením při péči o pacienta.

MUDr. Rastislav Šimek

rasto.simek@gmail.com

Plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a.s.,

Zlín

www.kntb.cz

Doručeno do redakce 27. 6. 2016


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 7-8

2016 Číslo 7-8
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Konsenzuální postupy v léčbě močových infekcí
nový kurz
Autoři:

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se