Problematika časné defibrilace – editorial


Autoři: E. Kasal
Působiště autorů: Anesteziologicko‑resuscitační klinika Lékařské fakulty UK a FN Plzeň, přednosta doc. MUDr. Eduard Kasal, CSc.
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2010; 56(5): 369
Kategorie: Editorialy

Truhlář A. Doporučení ILCOR pro označení automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Vnitř Lék 2010; 56(5): 434–438.

Řada prací prokázala, že časná defibrilace může významně zlepšit léčebné výsledky kardiopulmonální resuscitace (KPR). Při defibrilaci provedené do 1 minuty po zástavě oběhu je 90% šance na návrat do plnohodnotného života.

Časná defibrilace u nemocných se zástavou oběhu způsobenou maligní arytmií je již dávno součástí komplexní KPR. Automatizované externí defibrilátory zavedené do praxe v roce 1979 umožnily integraci časné defibrilace i do základní neodkladné resuscitace. Jejich ovládání je tak jednoduché, že je považováno za snazší než provádění KPR, a proto použití AED není vázáno na zdravotnický personál. Může je obsluhovat instruovaná osoba, která ví, že existují, k čemu slouží a že se zapínají pouhým otevřením víka. Další postup při KPR je pak plně řízen tímto sofistikovaným přístrojem. Jejich umístění na místa velké koncentrace lidí bylo zahájeno v USA, kde jejich použitím byly zachráněny desítky životů. V současné době jsou umístěny i na řadě míst v naší republice (policejní stanice, horská služba, obecní úřady, hotelové řetězce). Již před léty se začalo uvažovat i o jejich využití v nemocniční péči, zvláště v nemocnicích pavilonového typu, kde se na odlehlá místa nemocnice nemůže lékař a resuscitační tým dostavit v požadovaném čase 3 min po vzniku náhlé zástavy oběhu. Právě proto, že jejich ovládání není vázáno na lékaře a NELZP se specializací ARIP, může je bez obav použít i instruovaná sestra. Tím se zvyšuje významným způsobem šance nemocného na kvalitní přežití. Jejich umístění je vhodné též v recepcích nemocnic, na chodbách a ve společných prostorách, odkud je resuscitační tým hůře dostupný. Bylo by racionální prosadit umístění AED v ambulantních zdravotnických zařízeních, aby mohla být poskytnuta adekvátní úroveň KPR do doby, než dorazí tým RZP. Dojezdové časy jsou většinou delší než 5 min, což je doporučený limit pro provedení defibrilace v přednemocniční péči. Zavedení jednotného mezinárodního označení přístrojů AED zlepší orientaci, a tím se zrychlí jejich dostupnost. Rovněž trvalé připomínání nutnosti časné defibrilace přispívá k rozšiřování a udržování povědomí této pro uchování kvalitního života důležité léčebné metody.

doc. MUDr. Eduard Kasal, CSc.
www.fnplzen.cz
e-mail: kasal@fnplzen.cz


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2010 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se