Vondráček L, Dvořáková V. Pochybení a sankce při poskytování lékařské péče.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(6): 778
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Grada Publishing 2007. 76 stran. ISBN 978−80−247−2181−1.

Jak je patrné z úvodu recenzované publikace, autoři si vytkli za cíl seznámit čtenáře s různými právními situacemi, do kterých se může lékař při poskytování zdravotní péče dostat a podat základní informaci o tom, jak se v dané situaci chovat. V první části proto seznamují čtenáře s právy lékaře v pozici poskytovatele zdravotní péče, obviněného (v širokém slova smyslu, nejen ve významu trestně právním), pachatele, svědka, zaměstnance a zaměstnavatele. Autoři jsou si vědomi toho, že publikace není primárně určena právníkům, a proto používají formulace, které jsou srozumitelné laické veřejnosti. Zejména občansko právní a trestně právní problematika je obtížnou materií a, s ohledem na rozsah publikace, se muselo přikročit k nezbytným zjednodušením. Ve druhé části publikace pak autoři, čerpající ze své praxe, vybrali reprezentativní kazuistiky, které velmi příhodně vykreslují nejobvyklejší právní problémy při poskytování zdravotní péče. Lze uvítat, že se nejedná o teoretické případy, ale o skutečné případy, které se musely v praxi řešit. Čtenář se tak seznámí s případy poškození zdraví během lékařského zákroku, s odmítáním zdravotní péče, komplikacemi po lékařském zákroku, komunikačními pochybeními apod. Každý případ je doprovázen diskusí a závěrem, ve kterém autoři prezentují svůj názor na kauzu a její řešení. Byť je možno mít na některé věci odlišný názor, což je přirozené, lze jednoznačně přivítat, že autoři svůj názor sdělí a neskrývají se za neurčité a obecné formulace. Recenzovaná práce vychází z bohatých zkušeností autorů, což je zejména dobře patrné na části věnované kazuistikám. Lze ji doporučit lékařům, ale i nelékařským zdravotnickým pracovníkům, neboť právě na příkladech je zřejmé, do jakých obtíží se mohou při poskytování zdravotní péče dostat a jak tyto obtíže v souladu se zákonem, řešit. Je psána čtivým a dobře srozumitelným stylem, způsobem, který zdravotničtí pracovníci jistě přivítají.

JUDr. Ing. Lukáš Prudil, Ph.D.

www.prudil.cz

e-mail: info@prudil.cz

Doručeno do redakce: 6. 6. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 6

2007 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se