Zamrazil V. Hypotyreóza. Průvodce ošetřujícího lékaře.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(6): 778
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2007. 114 stran. ISBN 978-80-7345-111.0.

V edici nakladatelství Maxdorf Farmakoterapie pro praxi vyšla kniha od našeho předního endokrinologa prof. MUDr. Václava Zamrazila, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Praze, týkající se problematiky hypotyreózy.

Incidence a prevalence hypotyreózy, hlavně autoimunitní etiologie, v posledních letech významně stoupá. Ukazuje se, že toto onemocnění je ve vyspělých zemích nejčastější tyreopatií, podle některých epidemiologických studií postihuje 3-15 % populace, v závislosti na věku a pohlaví. Zvýšený výskyt hypotyreózy souvisí se stoupajícím výskytem autoimunitních onemocnění, se stárnutím populace, ale také se zdokonalováním diagnostických metod. V součastné době jsou k dispozici moderní metody, které umožňují poměrně rychle, spolehlivě a včasně diagnostikovat hypotyreózu a její subklinickou formu, s tím souvisí včasné zahájení substituční terapie, což je důležité pro zlepšení kvality života pacientů, a snížení rizika civilizačních chorob jako je porucha metabolizmu lipidů a ateroskleróza.

Předkládaná publikace kompletně shrnuje problematiku hypotyreózy. Je rozdělena do několika částí, v úvodu jsou probrány teoretické poznatky o tomto onemocnění - klasifikace, epidemiologie, etiopatogeneze, genetika, rizikové faktory včetně prevence, klinický obraz, diagnostika, vývoj, komplikace a prognóza hypotyreózy. Další kapitoly jsou zaměřeny na klinické vyšetření pacientů a diferenciální diagnostiku. Velká pozornost, včetně praktických rad, je věnována farmakoterapii hypotyreózy a jejích komplikací, včetně léčby rizikových skupin pacientů, jako jsou gravidní a kojící ženy, děti, kardiaci, diabetici a pacienti s dalšími chronickými nemocemi či endokrinopatiemi. Následuje výčet možných chyb a omylů, kterých se lékaři mohou dopouštět při diagnostice a terapii. Jsou zde uvedeny i ekonomické náklady spojené s diagnostikou a léčbou hypotyreózy. Závěr knihy je věnován problematice subklinické hypotyreózy, která se, v poslední době, dostává do popředí zájmu a je tématem mnoha, někdy i kontroverzních, diskusí.

Publikace je zpracována velmi podrobně s celou řadou praktických rad a připomínek, tak aby byla dobrým průvodcem v kvalitní péči o pacienty s touto diagnózou, nejen v odborných endokrinologických ambulancích, ale i v ordinacích praktických lékařů a všeobecných internistů.

MUDr. Karola Balšíková

www.fnusa.cz

e-mail: karola.balsikova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 4. 6. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 6

2007 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
nový kurz
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Léčba akutní pooperační bolesti
Autoři: doc. MUDr. Jiří Málek, CSc.

Nové antipsychotikum kariprazin v léčbě schizofrenie
Autoři: prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se