Šimša J. Karcinom žaludku. Lymfadenektomie a detekce sentinelové uzliny.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(3): 316
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2006. 85 stran. ISBN 80−7345−092−5.

Karcinom žaludku je i přes současný pokrok v chirurgii a onkologii medicínským problémem, protože výsledky jeho léčení nejsou zvláště z dlouhodobého hlediska uspokojivé. I když incidence maligního onemocnění žaludku v řadě zemí pomalu klesá, zůstává přežívání nemocných s malignitou žaludku bez významnějšího prodloužení. Základem terapie je radikální chirurgický výkon. Výsledek operace závisí na kompletním odstranění celého nádoru s postiženými spádovými lymfatickými uzlinami. Rozsah nutné lymfadenektomie je stále předmětem úvah. V současnosti je nejlepší možností provedení potřebné lymfadenektomie bez prodlužování nutné délky operace nalezení sentinelové uzliny. 

Kniha autora Jaromíra Šimši Karcinom žaludku, s podnázvem Lymfadenektomie a detekce sentinelové uzliny, je praktickou příručkou pro chirurgy, gastroenterology a onkology, kteří se léčbou nemocných s karcinomem žaludku zabývají. Má celkem 85 stran textu s obrázky, grafy a tabulkami. Obsahuje 7 logicky uspořádaných kapitol. Čtenář v knize nalezne informace o lymfatickém systému žaludku týkající se anatomie, významu lymfadenektomie, chirurgické techniky i komplikací. Za velmi cennou považuji kapitolu o technice identifikace sentinelové uzliny s kritickým přístupem autora. Z celého srozumitelného textu je jasně patrná autorova hluboká teoretická i praktická znalost popisované problematiky vhodně doplněná osobními výsledky. Tato praktická specializovaná příručka prohloubí znalosti chirurgů, gastroenterologů, onkologů, ale i internistů a ostatních lékařů, kteří se zabývají léčením nemocných s karcinomem žaludku.

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc.

www.fnusa.cz

e-mail: vokurka@med.muni.cz

Doručeno do redakce: 17. 1. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2007 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se