Hemoroidopexe neboli staplerová operace hemoroidů podle Longa z pohledu Evidence Based Medicine


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 11, s. 623.
Kategorie: Monotematický speciál - Původní práce

Co je Evidence Based Medicine?

Evidence Based Medicine (EBM) je proces systematického studia, hodnocení a využití poznatků z klinického výzkumu s cílem poskytnout pacientům optimální klinickou péči. Je to také pokus aplikovat jednotné, ucelené standardy postupů získaných z vědeckých studií do medicínské praxe.

EBM si klade za cíl zhodnotit kvalitu získaných poznatků z klinických studií a setřídit je podle jejich vědecké hodnoty do čtyř základních skupin:

  • Ia) Poznatky získané z meta-analýz randomizovaných kontrolních studií
  • Ib) Poznatky získané z nejméně jedné randomizované kontrolní studie
  • IIa) Poznatky získané z nejméně jedné dobře navržené („well-designed“) kontrolní studie bez randomizace
  • IIb) Poznatky získané z nejméně jedné dobře navržené („well-designed“) experimentální studie jiného typu (např. cohort study)

Poznatky získané z dobře navržených („well-designed“) neexperimentálních studií (komparace, korelace nebo případové „case-control“ studie)

Poznatky získané z odborných společností, názory a klinické zkušenosti respektovaných autorů
Výše uvedená klasifikace studií byla navržena Agenturou pro výzkum a kvalitu ve zdravotnictví (Agency for Healthcare Research and Quality – AHRQ). Obdobné hodnocení využívá také britský National Health Service, s hodnotící škálou A, B, C a D.

Staplerová operace hemoroidů z pohledu EBM

Operaci hemoroidů pomocí stapleru PPH navrhl již před 15 lety italský chirurg Antonio Longo a od té doby se tato metoda již rozšířila do celého světa. V zemích EU se v současné době touto metodou provádí každoročně přes 50 tisích výkonů, tj. cca 36% z celkového počtu odoperovaných hemoroidů. V České republice je tento poměr výrazně nižší, kolem 10%.

Od dob vzniku staplerové hemoroidopexe bylo nashromážděno velké množství studií, z nichž většina srovnává konvenční techniky odstranění hemoroidů (klasickou hemoroidektomii) se staplerovou hemoroidopexí (PPH technikou dle Longa). Tyto studie byly následně zařazeny do kategorií dle jejich klinické hodnoty (viz. klasifikace EBM) a podle svých závěrů rozřazeny dle prokázaných přínosů a rizik do přehledného schematu. V tomto schematu byly převážně použity studie s nejvyšší klinickou hodnotou, tj. kategorie Ia a Ib.

Závěr

Z výše uvedeného schematu je zřejmé, že staplerová hemoroidopexe neboli Longova technika operace hemoroidů staplerem PPH je plnohodnotná a osvědčená varianta řešení hemoroidů III. a IV. stupně, která vykazuje výborné výsledky ve stanovených indikacích a přináší jednoznačné benefity pacientům, lékařům i společnosti, a to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 11

2007 Číslo 11

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se