Roste počet nákaz klíšťovou encefalitidou


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(6): 373
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: V letošním roce se v České republice nakazil klíšťovou encefalitidou největší počet lidí od roku od roku 1993. Od ledna do května jí onemocnělo 27 osob. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Zatímco v 90. letech se počty nakažených klíšťovou encefalitidou v prvních pěti měsících pohybovaly většinou mezi jedním až třemi případy, s příchodem nového tisíciletí se výskyt onemocnění znásobil.

Letošních prvních pět měsíců je zatím na počet nakažených mimořádný také ve srovnání s předchozími roky. Například od ledna do května 2010 onemocnělo v Česku encefalitidou 12 lidí, o rok dříve 14 lidí. Letošní čísla dokonce výrazně překonala rekordní rok 2007, kdy onemocnělo 16 lidí.

Před možný zvýšené nebezpečí nákaz varovalo již začátkem jara ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s teplým počasím, a tím i vyšším výskytem klíšťat. Ta jsou známá zejména jako přenašeči dvou onemocnění:

  • lymeské boreliózy, a
  • klíšťové encefalitidy.

Encefalitidou u nás každý rok onemocní kolem stovky lidí. Řada pacientů končí s těžkými a trvalými následky, v krajních případech může člověk zemřít.

Před nákazou se lze chránit očkováním. V Česku je však proočkovanost velmi nízká, zhruba 17 procent lidí. ČR tak patří ke třem nejhorším zemím v Evropě.

Proti lymeské borrelióze zatím účinná vakcína neexistuje, ale na rozdíl od encefalitidy se toto onemocněná dá lépe léčit.

Zdroj: internet


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 6

2011 Číslo 6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se