Projekt, který umožňuje lékařům prohloubit znalosti o onkologii


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2011; 91(6): 374
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: Jasně stanovit, co by měl vědět absolvent lékařské fakulty o onkologii, je hlavním cílem projektu, který probíhá na pražské 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovyod roku 2009.

Aktuálním výsledkem dosavadní činnosti je publikace s názvem „Standardy pro pregraduální onkologické vzdělávání”, která přehledně shrnuje znalosti a dovednosti, jež by budoucí lékař měl znát. Kniha by měla sloužit především pedagogům na lékařských fakultách, aby podle ní plánovali svou výuku.

„Z onkologie se stává čím dál tím více multidisciplinární obor, v němž potřebují spolupracovat různí odborníci. Tímto směrem, tedy ke vzájemné spolupráci, je potřeba začít lékaře vychovávat. A to již při výuce na vysoké škole. Přesto je tato kniha míněna pouze jako doporučení, rozhodně si nemíníme hrát na to, že bychom fakultám či ústavům mohli nadiktovat, co a jak mají učit,” řekl garant projektu Martin Matějů.

Tvůrci publikace by ovšem určitě uvítali, kdyby se kniha stala pomocníkem i mimo jejich pracoviště – třeba i na jiných fakultách a vysokých školách.

Publikace také vzdělává lékaře v oblastech, kterým dosud nebyla věnována taková pozornost. Jako příklad lze uvést psychosociální a komunikační dovednosti nebo problematiku smrti a umírání.

Důvodem k práci na této publikaci byl v neposlední i fakt, že do onkologického vzdělávání je jen na 1. lékařské fakultě zapojeno 47 pracovišť.

Zdroj: internet


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 6

2011 Číslo 6
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se