Statisíce lidí v České republice trpí osteoporózou, většina z nich o tom neví


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2009; 89(12): 714
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

Praha: V České republice existuje téměř 800 tisíc žen a mužů trpících osteoporózou. Léčeno je však pouze 75 tisíc z nich, tedy méně než 10 %. Onemocnění vzniká v důsledku urychleného odbourávání kostní hmoty na úkor tvorby nové kosti a projevuje se postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kosti. Ty jsou křehčí a jsou náchylnější ke zlomeninám.

Osteoporózou jsou nejvíce ohroženy ženy po menopauze. Podle reálných odhadů osteoporóza postihne každou třetí ženu v pokročilejším věku. Také každý pátý až šestý muž se tomuto onemocnění nevyhne.

Osteoporóza sama o sobě nebolí, proto bývá často označována za tichého zloděje kostí. Bolestivé jsou až následné zlomeniny, které je nutné v mnoha případech řešit chirurgickým zákrokem. Pacient bývá dlouhodobě upoután na lůžku a ohrožují ho další, tentokrát i život ohrožující komplikace, mezi které patří například zánět plic.

Lékaři každoročně evidují kolem 20 000 případů klinicky zdokumentovaných zlomenin obratlů vzniklých v důsledku neléčené osteoporózy. U dalších 20 000 pacientů se neléčené onemocnění projeví zlomeninami v oblasti kyčelního kloubu. U pacientek, které zlomeninu prodělají, se však v mnoha případech nezjišťuje primární příčina vzniku zlomeniny. Ženy nejsou denzitometricky vyšetřeny, a tím pádem ani léčeny. Denzitometrické vyšetření kostní je nebolestivé a používá se ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař je díky tomuto vyšetření schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Vyšetřen by měl být každý, u koho se objeví podezření na osteoporózu nebo kdo utrpěl zlomeninu kosti po působení nepřiměřeně malé úrazové síly a u koho byla zjištěna zlomenina obratle neúrazového původu.

Internetové stránky www.osteoporoza.cz mohou být prvním vodítkem pro dcery a vnučky maminek a babiček i kamarádky starších pacientek ohrožených osteoporózou, aby se o tomto onemocnění včas dozvěděly a mohly poradit mamince/babičce, jak se objednat na vyšetření do nejbližšího osteocentra. Žádanku na vyšetření, které hradí pojišťovna, může vystavit každý praktický lékař nebo gynekolog.

Mezi rizikové faktory podílející se na rozvoji osteoporózy patří např. ženské pohlaví, předčasná menopauza, poruchy menstruačního cyklu, vyšší věk, kouření, nadměrné a časté pití alkoholu, snížený přísun vitaminů C a K, nízká hladina vitamínu D, užívání kortikoidů a léků potlačujících záchvaty. Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění jako jsou revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění. V rámci prevence se doporučuje dostatečná pravidelná pohybová aktivita, ideální je turistika. Organismus by měl mít dostatečný přísun bílkovin, vápníku a vitamínů C, D a K.

Cílem léčby osteoporózy je zabránit úbytku množství a zhoršení kvality kostní tkáně. Správný léčebný postup souvisí s věkem pacienta, pohlavím a přítomností rizikových faktorů. Základním předpokladem úspěšné léčby je motivace pacienta, aby aktivně spolupracoval s lékařem, dodržoval životosprávu a samovolně nevynechával předepsané léky.

K léčbě osteoporózy se používají různé léky, mezi které patří vápník a vitamín D, bisfosfonáty, pohlavní hormony, kalcitonin a parathormon. Správný denní příjem vápníku by měl dosahovat u dospělých osob ve věku do 50 let nejméně jednoho gramu za den. U osob starších padesáti let a zvláště u osob trpících osteoporózou je toto množství ještě o polovinu vyšší, tj. 1 500 mg. Doporučené množství je nutné pro udržení pevnosti kostí.

Vitamín D je velice důležitý pro vstřebávání vápníku ve střevech. I dostatečné množství vápníku v potravě je bez správného příjmu vitaminu D organismem nedostatečně využito. Vitamín D je tělo schopno samo vytvářet v kůži, pokud je vystavena slunečnímu záření. Vitamín D je obsažen například ve vaječných žloutcích, v mléce, mořských rybách a játrech.

Léky patřící do skupiny bisfosfonátů ovlivňují aktivitu buněk, které se účastní na odbourávání kostní tkáně. Podle dostupných studií vede jejich užívání již po jednom roce léčby k významnému vzestupu hustoty minerálů v kostní tkáni. Při léčbě bisfosfonáty rovněž klesá riziko zlomenin, a to zejména v oblasti obratlů, ale i v oblasti krčku stehenní kosti. V současnosti jsou doporučovány jako léčivo první volby u žen i mužů, nicméně pro jejich podávání platí poměrně striktní kritéria. Bisfosfonáty se mohou podávat v tabletách, a to jednou týdně či jednou za měsíc. Moderní metodou je podávání léku v injekci každé tři měsíce. Léčba bisfosfonáty má jen velmi málo nežádoucích účinků a pacienti ji dobře snášejí.

České národní fórum proti osteoporóze (ČNFO)

České národní fórum proti osteoporóze vzniklo 3. června roku 2005. Jeho cílem je, aby jako partner pacientů, lékařů, orgánů veřejné správy a médií prosazovalo ve spolupráci s odbornými společnostmi Doporučení Evropské komise z roku 1998 tak, aby se osteoporóza stala jednou ze zdravotních priorit vlády. 

Hlavní cíle ČNFO:

  • zvyšování obecného povědomí o osteoporóze jako nemoci, o jejích příčinách, možnostech prevence, diagnostiky a léčby,
  • šíření informací o společenském významu osteoporózy a boje proti ní,
  • podpora vzájemné spolupráce fyzických a právnických osob zabývajících se problematikou související s osteoporózou.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 12

2009 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.