Glykemický index sacharidů – vztah k obezitě


Glycaemic index of carbohydrates – relation to obesity.

Dietary composition is one of the factors that is influencing the current epidemic of obesity. Carbohydrate composition and protein content in weight reduction diets have been discussed in recent years. The glycaemic index of carbohydrates is one of the most controversial issues.

The effect of glycaemic index (GI) on weight is explained by a higher serum glucose and insulin response induced by high GI carbohydrates, which promote lower fat oxidation and higher fat storage in comparison with low GI carbohydrates. Therefore foods with a high GI could contribute to the maintenance of excess weight in obese individuals and during weight reducing diets; high GI foods can also predispose obesityprone subjects to weight gain. But in studies using low and high glycaemic index foods equivocal results were shown. In this review, studies comparing the effects of meals with low and high glycaemic index carbohydrates are discussed. The European DIOGenes study (DIet, Obesity and Genes) focuses on the role of glycaemic index and protein proportion in weight management in parents and their children, and should assist in clarifying this issue.

Key words:
obesity, glycaemic index, DIOGenes, diet, carbohydrates, proteins.


Autoři: Kunešovám. 1;  P. Hlavatý 1;  Lipkovám. 1;  K. Hlavatá 1;  P. Kalousková 1;  Bajzovám. 2;  V. Kunová 1;  I. Málková 3;  J. Lajka 4;  V. Štich 2;  V. Hainer 1;  M. Wagenknecht 1
Působiště autorů: Obezitologické centrum Endokrinologický ústav, Praha Ředitel: doc. MUDr. Vojtěch Hainer, CSc. 1;  Oddělení tělovýchovného lékařství 3. LF UK Praha Vedoucí: doc. MUDr. Vladimír Štich, CSc. 2;  Společnost „Stop obezitû“ (STOB) Vedoucí: PhDr. Iva Málková 3;  STEMMARK a. s., Praha Ředitel: Ing. Jan Tuček 4
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2007; 87(3): 150-152
Kategorie: Z různých oborů

Souhrn

Složení diety je jedním z faktorů, které se významně uplatňují při vzniku současné epidemie obezity. V posledních letech se diskutuje vliv složení a obsahu sacharidů a proteinů v redukčních dietách. Zvláštní pozornost je věnována glykemickému indexu v sacharidech v potravě. Za obecně známý je považován fakt, že potraviny s vysokým GI navozují vyšší vzestup glykémie a inzulinémie po jídle, a tím způsobují nižší oxidaci lipidů a jejich vyšší ukládání. Tímto mechanismem by potraviny s vysokým GI mohly přispívat k udržování nadměrné hmotnosti u obézních osob. U osob se sklonem k obezitě by jídla s vysokým GI mohla vést k vzestupu hmotnosti. Ve studiích zabývajících se úlohou glykemického indexu potravin v redukčních dietách však tyto výsledky nebyly jednoznačně potvrzeny. V práci jsou diskutovány studie, které se zabývaly srovnáním účinku potravin s vysokým a s nízkým glykemickým indexem. Celoevropská studie DIOGenes (DIeta, Obezita a Geny), která probíhá v současné době, se zabývá úlohou glykemického indexu sacharidů a zastoupení proteinů v dietě při léčbě obezity u obézních rodičů a jejich dětí. Její výsledky by měly napomoci k prohloubení znalostí v této oblasti.

Klíčová slova:
obezita, glykemický index, DIOGenes, dieta, sacharidy, bílkoviny.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 3

2007 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Nová éra v léčbě migrény
nový kurz
Autoři: MUDr. Eva Medová, MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D.

Imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Pěnová skleroterapie
Autoři: MUDr. Marek Šlais

White paper - jak vidíme optimální péči o zubní náhrady
Autoři: MUDr. Jindřich Charvát, CSc.

Hemofilie - série kurzů

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×