Léky a kojení


Drugs and Breastfeeding

Breastfeeding is the ideal nutrition for the nowborn and infants and infants but has also many other irreplaceable advantages for mother and child. The positive trend of an increasing prevalence of breast feeding and prolongation of its period is associated with an increasing number of mothers who take drugs while breastfeeding.Doctors lack the necessary information which will enable them to decide responsibly on such important questions as premature termination of breastfeeding on account of the mother’s pharmacotherapy. The objective of the present paper is to inform on factors which influence the passage of drugs into milk and on possible drug-induced effects in the breastfed infant. A list of some drugs is given where the risk for the breastfed child is known.

Key words:
breastfeeding - drugs - undesirable effects.


Autoři: E. Jirsová 1;  A. Mydlilová 2;  M. Paulová 2;  T. Sechser 1
Působiště autorů: Pracoviště klinické farmakologie Centra diabetologie, IKEM, Praha, přednosta doc. MUDr. T. Sechser, CSc. 2Novorozenecké oddělení FTN, primářka MUDr. M. Paulová, CSc. 1
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2001; (3): 118-123
Kategorie: Články

Souhrn

Kojení je nejen ideální výživou novorozenců a kojenců, ale má i četné další nenahraditelné výhody pro matku a dítě. Při pozitivním trendu zvyšování prevalence kojení a prodlužování jeho doby je stále více matek, které během kojení užívají léky.Lékařům nejsou běžně dostupné potřebné informace, na jejichž základě by se mohli zodpovědně rozhodovat v tak důležité otázce, jakou je předčasné ukončení kojení z důvodu farmakoterapie matky, Cílem tohoto článku je informovat o faktorech, které ovlivňují přestup léků do mateřského mléka a možné lékem vyvolané nežádoucí účinky u kojeného dítěte, je zde uveden i konkrétní přehled některých léků, u nichž jsou známé údaje o riziku pro kojené dítě.

Klíčová slova:
kojení - léky - nežádoucí účinky.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2001 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se