Metoda intraperitoneálně položené síťky u laparoskopické plastiky tříselné kýly (IPOM - Intraperitoneal Onlay Mesh)


Method of Intraperitoneal Onlay Mesh (IPOM) in Laparoscopic Plastic Operations of Inguinal Hernia

Background:
Intraperitoneal onlay mesh is a new method of laparoscopic inguinal hernia repair shortening surgical time and reducing its cost, which is very safe and less burdening the patient. Methods: 325 males and 37 females mean age 47.3 years were operated for symptomatic inguinal hernia by the IPOM method. In all cases we used a polyester mesh impregnated with silicone (28).Results: The mean surgical time was 18 minutes for a unilateral procedure and 28 minutes for a biltareral one. The were no serious complications during operation nor after surgery and no relapse following this type of operation.Conclusion: IPOM hernioplasty can be the method of choice in inguinal hernia repair because the procedure is very simple, cheap and safe for the patient. We have to wait for long-term results to validate the hitherto assembled ones, although they are very promising.

Key words:
inguinal hernia - laparoscopic treatment by IPOM method - mesh - silicone - adhesion - surgical time - one-day surgery - hernia centre.


Autoři: S. Czudek;  V. Mec;  D. Říha;  J. Matloch;  J. Branný
Působiště autorů: Centrum miniinvazivní chirurgie, Nemocnice Podlesí, Třinec, primář MUDr. S. Czudek, CSc.
Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2001; (3): 143-145
Kategorie: Články

Souhrn

Cíl:
IPOM je nová metoda řešení tříselné kýly, která zkracuje délku operace, snižuje její finanční náročnost a je pro pacienta bezpečnější a méně zatěžující.Materiál a metodika: Touto metodou už bylo na našem pracovišti operováno 325 mužů a 37 žen o průměrném věku 47,3 roku. Ve všech případech byla použita pletená polyetylentereftalátová síťka impregnovaná silikonem.Výsledky: Průměrná délka operace činila 18 minut v případě jednostranné kýly, u oboustranné kýly 28 minut. Peroperačně a pooperačně jsme nezaznamenali žádnou vážnou komplikaci a dosud jsme se nesetkali s jedinou recidivou po tomto typu plastiky.Závěr: Myslíme si, že v budoucnu se IPOM plastika může stát metodou volby laparoskopické plastiky tříselné kýly, neboť je velice jednoduchá, levná a pro pacienta bezpečná. Je nutné počkat na dlouhodobé statistické výsledky, ty dosavadní jsou však velmi optimistické.

Klíčová slova:
intraperitoneálně položená síťka - polyesterová síťka impregnovaná silikonem - adheze - délka operace - jednodenní chirurgie - hernia centrum.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař


2001 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se