Karcinom prsu: průvodce onemocněním
Edukační DVD


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2012; 16(2-4): 69
Kategorie: VariaKarcinom prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním u žen v České republice.

Ze zkušenosti víme, že sdělení diagnózy je pro ženu natolik stresující, že v daném okamžiku vůbec nevnímá vše další, co jí její lékař říká. Ale seriózní informace o onemocnění, o jeho léčbě, a především možnostech vyléčení jsou pro pacientku nesmírně, bez nadsázky řečeno, životně důležité.

Neméně důležité je, aby byly ženy seriózně a objektivně informovány o onemocnění již předem, a mohly se tak aktivně zapojit do její prevence. V tom mohou mít rozhodující roli lékaři tzv. prvního záchytu – terénní gynekologové a praktičtí lékaři. Proto jsme se rozhodli i pro tuto formu šíření informací a předem děkujeme všem terénním lékařům za spoluúčast na naší kampani.

Scénář k edukačnímu DVD napsala a odborným garantem projektu je doc. MUDr. Petra Tesařová, Ph.D., z 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Tematicky se film člení do tří základních kapitol, respektive témat:

  • Mám karcinom prsu
  • Mám podezření na nádor prsu
  • Moje manželka, přítelkyně, dcera nebo příbuzná má rakovinu

Nejobsáhlejší první kapitola je rozdělena do tří navazujících okruhů:

  • Rozpoznání nemoci (jak se karcinom prsu zjistí, jak je nemoc závažná, jaké má podoby, zjištění rozsahu nemoci, genetické vyšetření a speciální histologické vyšetření).
  • Léčba (hormonální léčba, chirurgická léčba, rekonstrukce prsu, chemoterapie, biologická léčba, radioterapie, klinická studie, alternativní léčba, ukončení léčby, rekonvalescence, výživa, pomoc psychologa).
  • Období po ukončení léčby (pracovní neschopnost a invalidita, rehabilitace, lymfodrenáž a životní styl pacientky, nemoc není vyléčitelná, prsní náhrady, šátky a paruky, pacientské organizace).

Tento odborný materiál má velký úspěch jak u samotných pacientek, rodinných příslušníků, tak i u odborné veřejnosti, neboť se na jeho tvorbě podíleli významní lékaři onkologové napříč Českou republikou.

O edukační DVD projevily zájem další iniciativy a organizace, např. Aliance žen s karcinomem prsu nebo projekt Nejsi na to sama. Na podobném základě je založena spolupráce s pacientskou organizací Mammahelp.

DVD je k dispozici ZDARMA a naše organizace je zasílá na vyžádání poštou.

Film si je možné stáhnout do počítače přímo z našich stránek www.dialog-jessenius.cz


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2-4

2012 Číslo 2-4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se