Editorial


Vyšlo v časopise: Prakt Gyn 2012; 16(2-4): 51
Kategorie: Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, milé kolegyně a kolegové,

je to už deset let, co mám tu čest být členem redakční rady časopisu Praktická gynekologie. Za tu dobu změnil časopis svůj vzhled, obsah i vydavatele. Když před rokem poslední vydavatel vzdal boj o další život časopisu, protože rezignoval na „dobročinnost“, konkurence zajásala a já si říkal, že si odpočinu od psaní.

Je jisté, že časopisů je pro malý český trh hodně, ale proč bychom měli my být těmi poraženými? Proč zahodit práci redakce, která časopis dostala aspoň na úroveň indexovaného periodika? A mají vůbec tištěné časopisy své místo v době internetu?

A tak jsme si řekli, že nechceme odejít bez boje. Oslovili jsme brněnské nakladatelství Facta Medica, (vystupující i pod akronymem FAMA – ano, milí čtenáři, rozumíte tomu správně) zaměřující se na vydávání neperiodické i periodické odborné lékařské literatury, a Vy máte možnost vidět již podruhé letos výsledek našeho společného snažení. Inu, jak zpívali naši předkové „když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří“. A to, zda se Vám líbí, je odpovědí na výše uvedené otázky. Máme v úmyslu Vám v krátké době tyto otázky položit přímo, abychom kromě zájmu, který projevujete o získání časopisu, ještě zjistili, co nové byste v něm rádi nacházeli.

Zjistil jsem, že si touhu po publikačním odpočinku jen namlouvám, asi jako si liška z bajek sugeruje, že nedosažitelné hrozny jsou jistě kyselé. Píši rád. A rád čtu. A tak si čtu pro poučení fenomenální články a učebnice profesora Leona Speroffa, hledám magické světy v Macondu geniálního Gabriela Garcií Marqueze, směji se nad novelami Arta Paasillina, snažím se pochopit složité romány Pascala Merciera či zachytit kouzlo z japonských haiku v nádherných překladech Antonína Límana. Ti všichni se mnou jezdí do práce, neb v mém případě není beatnicky cesta cíl, ale čas na čtení. A tak se těším, že vezmu na cestu i další číslo Praktické gynekologie, která se tak dostane do vybrané literární společnosti.

V příštím roce se nám snad podaří opět vrátit k schématu čtvrtletníku, který se bude distribuovat na významných gynekologických akcích a bude Vám zasílán i poštou.

Blíží se vánoční svátky a začátek nového roku 2013. Dovolte mi při té příležitosti opakovaně odcitovat mého oblíbeného spisovatele Marcela Pagnola, který ve svých vzpomínkách píše: „Takový je život lidí, několik málo radostí velmi brzy smazaných nezapomenutelnými smutky.“

A já si dovoluji Vám popřát, aby to pro Vás neplatilo, aby těch radostí bylo ve Vašem životě nejen v roce 2013 neskonale více než smutků.

S úctou VášŠtítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Praktická gynekologie

Číslo 2-4

2012 Číslo 2-4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se