Profesionální onemocnění pohybového aparátu – multimediální průvodce pro studenty v anglickém programu


Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 64, 2012, No. 4, s. 163.
Kategorie: Zprávy

V r. 2008 byl pracovníky Kliniky pracovního lékařství vytvořen unikátní multimediální průvodce profesionálními onemocněními horních končetin, který podrobně mapuje tuto širokou problematiku dlouhodobě nejčastějších nemocí z povolání jak v České republice, tak celosvětově (dostupný na následujícím odkazu: http://www.occupational_medicine.upol.cz/). Tento interaktivní program sklidil od doby svého vzniku úspěch u akademické veřejnosti a je na řadě fakult využíván pro výuku studentů všeobecného lékařství i jiných zdravotnických oborů.

V tomto sdělení je přestaven nový interaktivní multimediální materiál vycházející z výše zmíněného, ovšem zpracován v anglickém jazyce. Kromě komplexního pohledu na profesionální onemocnění horních končetin z vibrací a přetěžování však zahrnuje širší problematiku – jsou zde zahrnuta také onemocnění dolních končetin a jsou zmíněna i onemocnění páteře. Původní výběr 18 videosekvencí představujících konkrétní vhled do způsobu práce v jednotlivých profesích (např. slévárenství, montáže elektromotorů, práce lesního dělníka) byl rozšířen o nové pracovní činnosti, které zmiňovaná onemocnění páteře a dolních končetin mohou způsobit – např. práce všeobecné sestry s imobilními pacienty na lůžkovém oddělení, práce fyzio­terapeuta, zubního laboranta či baletky.

Cílovou skupinou projektu jsou především studenti magisterského studijního programu General Medicine lékařských fakult a jejich učitelé, ale také studenti jiných oborů na lékařských fakultách a na fakultách zdravotních věd (hygiena a preventivní lékařství, fyzioterapie). V neposlední řadě též v rámci postgraduálního a celoživotního vzdělávání – pracovní lékaři, praktičtí všeobecní lékaři a také vzhledem k nově diskutovaným onemocněním páteře a dolních končetin specialisté zabývající se problematikou profesionálních onemocnění pohybového aparátu (odborníci z oborů ortopedie, neurologie, fyzioterapie, hygieny a epidemiologie).

Práce byla vytvořena v rámci projektu FRVŠ 2103/2012 F3/d.

Smolková, P., Nakládalová, M.

Klinika pracovního lékařství LF UP v Olomouci


Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se