Profesionální onemocnění pohybového aparátu – multimediální průvodce pro studenty v anglickém programu


Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 64, 2012, No. 4, s. 163.
Kategorie: Zprávy

V r. 2008 byl pracovníky Kliniky pracovního lékařství vytvořen unikátní multimediální průvodce profesionálními onemocněními horních končetin, který podrobně mapuje tuto širokou problematiku dlouhodobě nejčastějších nemocí z povolání jak v České republice, tak celosvětově (dostupný na následujícím odkazu: http://www.occupational_medicine.upol.cz/). Tento interaktivní program sklidil od doby svého vzniku úspěch u akademické veřejnosti a je na řadě fakult využíván pro výuku studentů všeobecného lékařství i jiných zdravotnických oborů.

V tomto sdělení je přestaven nový interaktivní multimediální materiál vycházející z výše zmíněného, ovšem zpracován v anglickém jazyce. Kromě komplexního pohledu na profesionální onemocnění horních končetin z vibrací a přetěžování však zahrnuje širší problematiku – jsou zde zahrnuta také onemocnění dolních končetin a jsou zmíněna i onemocnění páteře. Původní výběr 18 videosekvencí představujících konkrétní vhled do způsobu práce v jednotlivých profesích (např. slévárenství, montáže elektromotorů, práce lesního dělníka) byl rozšířen o nové pracovní činnosti, které zmiňovaná onemocnění páteře a dolních končetin mohou způsobit – např. práce všeobecné sestry s imobilními pacienty na lůžkovém oddělení, práce fyzio­terapeuta, zubního laboranta či baletky.

Cílovou skupinou projektu jsou především studenti magisterského studijního programu General Medicine lékařských fakult a jejich učitelé, ale také studenti jiných oborů na lékařských fakultách a na fakultách zdravotních věd (hygiena a preventivní lékařství, fyzioterapie). V neposlední řadě též v rámci postgraduálního a celoživotního vzdělávání – pracovní lékaři, praktičtí všeobecní lékaři a také vzhledem k nově diskutovaným onemocněním páteře a dolních končetin specialisté zabývající se problematikou profesionálních onemocnění pohybového aparátu (odborníci z oborů ortopedie, neurologie, fyzioterapie, hygieny a epidemiologie).

Práce byla vytvořena v rámci projektu FRVŠ 2103/2012 F3/d.

Smolková, P., Nakládalová, M.

Klinika pracovního lékařství LF UP v Olomouci


Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se