Problém s umělým zvyšováním kapacity nervového systému


Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., 63, 2011, No. 3-4, s. 166-167.
Kategorie: Zprávy

Snaha uměle zvyšovat kapacitu mozku v posledním období stále narůstá. V USA čtvrtina studentů běžně užívá medikamenty zvyšující bdělost a čilost mozku. Tento jev se šíří i po Evropě a svým rozsahem se již blíží situaci v USA. Nejrozšířenějšími preparáty jsou Ritalin (metylfenidyl) a Modafinil (2-/(difenylmetyl) sulfinyl/acetamid). Preskripce Ritalinu, známého již padesát let a užívaného k léčení narkolepsie a stálé ospalosti, značně stoupla po roce 1990. Modafinil začal být obdobně užíván od roku 1994. Jejich působení se vysvětluje vazbou na přenašeče dopaminu.

Užívání je spojeno s různými problémy. Mezi ně patří např. i skutečnost, že účinné preparáty jsou drahé (jedna dávka = jedna pilulka = 2–6 Euro), což u méně zámožných studentů představuje problém, neboť jejich bohatší kolegové mají lepší studijní výsledky. Prostřednictvím internetu lze získat preparáty bez předpisu, ale i bez kontrolních a bezpečnostních záruk.

Preparáty mohou mít i vedlejší účinky. Například Modafinil i Ritalin patří mezi návykové látky. Ritalin může při vynechání vyvolat abstinenční příznaky, jako jsou deprese, paranoia, úzkosti a poruchy spánku. Je kontraindikován pro osoby zatížené význačným stresem, např. u studentů před zkouškou, kdy ovšem oni právě takový lék vyhledávají. Lék není předepisován dívkám v období možného těhotenství.

Při užívání Modafinilu se mohou objevit bolesti hlavy, nausea, úzkost a nespavost. Účinnost perorálních kontraceptiv je snížena, mohou být i neúčinná. Uvažovalo se dokonce o tom, že studenti před zkouškou budou vyšetřováni podobně jako sportovci, zda nepoužili některý z léků ovlivňujících nervový systém. Za zvláště nevhodné se pokládá užívání těchto léků děvčaty, rizika s tím spojená by neměla být přehlížena jen pro zlepšení studijních výsledků.

Literatura: BUSHROD, F. Brain doping – the safety issues. BioTech int., 2010, 22, č. 2, s. 3.

Prof. MUDr. Antonín Nauš, DrSc.


Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství
Článek Rejstříky

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství

Číslo 3-4

2011 Číslo 3-4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se