Problematika vymezení kritérií pro ukončení trvání nemocí z povolání


Problems Associated with Defining Criteria for Terminating Occupational Diseases

Society and not the health services decides for which diseases damages can be paid and which diseases may be defined asoccupational. Society thus should also decide which change of diseases and other circumstances should be the reason to stoppaying damages on account of occupational diseases. From a purely medical aspect it is possible to create various criteria fordeciding whether the occupational diseases still persists. It would be however reasonable if these criteria would correlate withprinciples defined by society for paying damages on account of occupational diseases. So far this is not the case and the more issueof a medical decision that a disease not longer persists is of no importance for the patient’s demands for damages on account of anoccupational diseases not for his opportunity to obtain suitable work.

Key words:
occupational diseases, termination of occupational diseases, assessment criteria, damages


Autoři: E. Hrnčíř;  M. Kneidlová
Působiště autorů: Klinika nemocí z povolání Univerzity Karlovy v Praze, 3. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Králové Vinohrady, přednosta doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc.
Vyšlo v časopise: Pracov. Lék., , 2002, No. 4, s. 173-176.
Kategorie: Články

Souhrn

Společnost, nikoli zdravotníci, určuje, které nemoci lze odškodňovat a označovat za nemoci z povolání. Společnost by proto takéměla rozhodnout, při jaké změně těchto nemocí a za jakých dalších okolností bude odškodňování pro nemoc z povolání ukončeno.Z čistě lékařského hlediska je možné vytvářet různá kritéria pro rozhodování, zda uznaná nemoc z povolání trvá. Bylo by všakrozumné, kdyby tato kritéria korelovala se zásadami, které společnost stanoví pro odškodňování nemocí z povolání. Prozatím tomutak není a samotný právní akt vydání lékařského rozhodnutí, že nemoc z povolání již netrvá, nemá bezprostřední význam ani pronároky pacienta na odškodnění pro nemoc z povolání, ani pro možnost jeho pracovního uplatnění.

Klíčová slova:
nemoc z povolání, ukončení trvání nemoci z povolání, posudková kritéria, odškodnění

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Hygiena a epidemiologie Hyperbarická medicína Pracovní lékařství

Článek vyšel v časopise

Pracovní lékařství


2002 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se