Kurz Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 61, 2012, No. 2, pp. 136-137.
Kategorie: Kurzy, studijní pobyty

ORL oddělení Svitavské nemocnice, a.s., 22. – 24. března 2012

Také letos se koncem března uskutečnil ve Svitavách již VI. ročník kurzu „Sanační a rekonstrukční chirurgie středního ucha“. Kurz pořádalo ORL oddělení Svitavské nemocnice, a.s., ve spolupráci s ORL klinikou LF UK a FN Hradec Králové, ORL klinikou Pardubické krajské nemocnice, a.s., Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Klinikou dětské ORL LF MU a FN Brno. Lektory kurzu byli prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., prof. MUDr. Arnošt Pellant, DrSc., MUDr. Jan Mezlík, Ph.D., prim. MUDr. Josef Machač, prim. MUDr. Libor Sychra a MUDr. Jaroslav Malý.

Kurz byl určen pro všechny ORL lékaře zajímající se o problematiku chronického středoušního zánětu a zúčastnilo se ho celkem 35 lékařů z celé republiky. Pořadatelé připravili celkem 5 operací středního ucha a kromě toho bylo připraveno na 40 přednášek týkajících se anatomie, retrakčních kapes bubínku, historie chirurgické léčby spánkové kosti, klasifikace chronických středoušních zánětů, problematiky cholesteatomu v dětském věku, chirurgické terminologie operací spánkové kosti, principů a zásad tympanoplastik, problematiky komplikací chronického středoušního zánětu a také problematiky ambulantního ošetřování nemocných po středoušní operaci.

Ve čtvrtek zahájil kurz prim. Sychra operací pacientky s fixovanou retrakční kapsou bubínku. Bylo již dobře patrné poškození dlouhého výběžku kovadlinky a nález byl poučný z hlediska včasnosti záchytu těchto předcholesteatomových stavů a jejich indikace k včasné operaci. Druhou operaci provedl MUDr. Mejzlík, přednosta ORL kliniky v Pardubicích. Jednalo se o pacientku s chronickou MT otitidou, ale s nejasným nálezem na CT a MR v oblasti pneumatického systému. Nálezy byly před operací detailně popsány a prodiskutovány. Vlastní operace sice cholesteatom či jinou patologii pneumatického systému nepotvrdila, ale byla ukázkou možných diskrepancí mezi zobrazovacími metodami a operačním nálezem. Třetí operaci provedl prof. Chrobok. Jednalo se o reoperaci pacienta s aktivním chronickým středoušním MT zánětem. Již na předoperačním CT bylo patrné obnažení splavu a nedostatečná sanace pneumatického systému po předchozím výkonu. Byla provedena transkortikální antromastoidektomie, sanace zánětu a myringoplastika chrupavkovým štěpem. Celý operační program prvního dne byl náročný a skončil až v odpoledních hodinách.

Večer se konal v bowlingové hale Na Střelnici příjemný společenský večer a již tradiční bowlingový turnaj jednotlivců a družstev. Byla zaznamenána řada pozoruhodných výkonů a hodů mistrovské třídy. Boj o vítězství byl urputný a nelítostný, ale vedený v rytířském duchu fair play. Vyhodnoceni a odměněni byli první 3 nejlepší závodníci v kategorii žen a mužů.

V pátek zahájil operační program prim. Machač. Operoval chlapce, který prodělal celkem 3 operace pravého ucha pro chronický středoušní zánět s cholesteatomem. Výsledkem byla nestabilní, občas tekoucí trepanační dutina po poslední radikální operaci a výrazná převodní nedoslýchavost. Nyní došlo ke zhoršování sluchu i na levém uchu. Při vyšetření byla zjištěna MT a ET nekontrolovatelná retrakční kapsa fixovaná v retrotympanu. Cílem operace na levém uchu bylo zabránit rozvoji chronického středoušního zánětu s cholesteatomem, jako k tomu došlo na uchu pravém. Byla provedena attikotomie a vyzdvižení a resekce MT a ET retrakční kapsy. Zjištěn dosud intaktní a dobře pohyblivý řetěz kůstek. Byla provedena rekonstrukce laterální stěny attiku a bubínku chondroperichondriálním štěpem. Pacient byl příkladem toho, jak je důležité soustavné sledování dětí s retrakční kapsou bubínku. Zatímco vpravo se nepodařilo retrakční kapsu uhlídat a došlo ke vzniku cholesteatomu, vlevo byla indikována operace včas, ještě před vznikem cholesteatomu a poškozením sluchových kůstek a sluchu.

Poslední operaci kurzu provedl prof. Chrobok. Pacientka měla v dětství otitidy, ale v dospívání a dospělosti již žádné problémy s ušima neměla a slyšela dobře. Prvním příznakem, který upozornil na chronický zánět, byla až bolestivost, zalehnutí a tinnitus v operovaném uchu. Při vyšetření pod mikroskopem byl zjištěn již jasný cholesteatom vytvořený v retrakční kapse bubínku. Po dohodě s účastníky kurzu byla zvolena operace typu canal wall up. Kombinovaným přístupem byla provedena transkortikální antromastoidektomie a transmeatální attikotomie. Pro bezpečné odstranění cholesteatomu musela být odstraněna kovadlinka a hlavička kladívka. V jedné době byla provedena tympanoplastika III PORP a rekonstrukce laterální stěny attiku chondroperichondriálním štěpem. I tato operace ukázala všem účastníkům kurzu záludnosti cholesteatomu, který se zřejmě léta vyvíjel bez jakýchkoli příznaků v retrakční kapse bubínku.

Letošní kurz se opět vydařil. O tuto formu vzdělávání je mezi ORL lékaři velký zájem, protože chronický zánět středního ucha je stále aktuální téma u dětí i dospělých. Kurz je určen nejen pro lékaře z lůžkových oddělení, kteří se učí středoušní chirurgii, ale také pro ambulantní lékaře, aby viděli, jakých nálezů na bubínku si všímat, jak dlouhodobě sledovat a ošetřovat pacienty před operací, ale i po operaci, kdy odeslat pacienta k vyšetření na oddělení a včas indikovat operaci. Videokonference je přínosná především v tom, že umožňuje většímu počtu lékařů sledovat průběh operace a hlavně se aktivně zapojit do jejího průběhu a diskutovat svoje názory s operatérem přímo v průběhu operace. Letos poprvé byla pro přenos obrazu a zvuku využita Full HD technologie, kterou zajistily společnosti Karl Storz - endoskope, ORCZ Moravská Třebová a Huawei Technologies Praha. To velmi výrazně zvedlo kvalitu a úroveň celého kurzu a všichni účastníci byli s kvalitou přenášeného obrazu spokojeni. Jsme potěšeni vzrůstajícím zájmem lékařů o tento kurz.

Poděkování pořadatelů patří zúčastněným firmám, které podpořily organizaci kurzu. Poděkování patří též lékařům, sálovým sestrám a sestrám z ORL oddělení za zajištění kurzu.

Kurz se uskutečnil jako registrovaná vzdělávací akce České lékařské komory a odborně jej garantovala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

V příštím roce uspořádáme kurz opět v plánovaném termínu poslední čtvrtek a pátek v březnu 28 - 29. 3. 2013.

MUDr. Libor Sychra

ORL oddělení

Svitavská nemocnice, a.s.

e-mail: sychra@nemsy.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se