Vzpomínka na prim. MUDr. Arnošta Pellanta, CSc.


Vyšlo v časopise: Otorinolaryng. a Foniat. /Prague/, 61, 2012, No. 2, pp. 139.
Kategorie: Osobní zpráva

Prim. MUDr. Arnošt Pellant, CSc., se narodil 11. května 1912 v malém městečku Okříšky u Třebíče. Gymnaziální léta prožil ve Znojmě, kde v roce 1932 maturoval s vyznamenáním. Již za studií na lékařské fakultě v Brně, kde promoval v roce 1938, pracoval jako demonstrátor na ORL klinice vedené prof. Ningrem.


V roce 1939 se stává sekundárním lékařem ORL oddělení nemocnice v Litomyšli a poté v letech 1940 - 1945 zastává místo sekundáře na pozdější ORL klinice lékařské fakulty UK v Praze na Vinohradech, vedené doc. Hlaváčkem. Od roku 1945 se stává ordinářem pro choroby ušní, nosní a krční v nemocnici v Čáslavi.

V roce 1948 přichází MUDr. Pellant, po odchodu prof. Kotyzy, na uvolněné místo přednosty ORL oddělení v Havlíčkově Brodě a zde jako primář působí plných 30 let. Po odchodu z funkce přednosty v roce 1978 ale nezahálí a po tříměsíčním školení u prof. Sedláčka na Foniatrické klinice v Praze pracuje jako ordinář nově zřízené foniatrické ambulance havlíčkobrodské nemocnice až do roku 1987.

I v podmínkách okresní nemocnice nachází čas na vědeckou práci. V roce 1966 obhajuje kandidátskou dizertační práci „Klinické zhodnocení antistreptolysinových titrů a bakteriálních výsledků u chronické tonsilitidy“.

Přednáší desítky sdělení na ORL schůzích a sjezdech, ale i na schůzích ČLS JEP. Jeho publikační činnost obnáší prakticky na 51 prací zveřejněných v domácí i zahraniční literatuře. V roce 1976 vydává třistastránkovou monografii „Vývojové vady v otorhinolaryngologii“. Kniha byla oceněna cenou ORL společnosti.

Prim. Pellant byl lingvisticky velmi zdatný, ovládal několik světových jazyků /francouzštinu, němčinu, angličtinu, ruštinu/. Tato znalost mu umožňovala v době aktivní činnosti, ale i v důchodovém věku, stále sledovat zahraniční ORL literaturu.

Výchově mladých lékařů se prim. Pellant věnoval s mimořádnou pečlivostí. Za jeho působení v Havlíčkově Brodě prošla ORL oddělením dlouhá řada lékařů a čtyři z nich se následně stali primáři lůžkových oddělení /dr. Krejčová, dr. Brok, dr. Ryba, dr. Bazal/.

Z koníčků se věnoval sportovním aktivitám /plaval, běhal na lyžích/, pěstoval myslivost, kterou později vystřídala filatelie. Do posledních dní byl vášnivým hráčem bridže.

Prim. Pellant zemřel v Hradci Králové 6. 2. 2005. V květnu letošního roku by se dožil 100 let.

MUDr. Vladimír Štědrý, CSc.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se