Profesor MUDr. Jiří Zámečník, CSc. – významné životní jubileum


Autoři: M. Pála
Vyšlo v časopise: Klin Onkol 2017; 30(1): 75
Kategorie: Personalia

V únoru slaví 90. narozeniny legenda české radioterapie – prof. MUDr. Jiří Zámečník, CSc. Narodil se 4. 2. 1927 v Bratislavě. V roce 1955 promoval na LFH UK v Praze s červeným diplomem, následovaly atestace v obou základních onkologických oborech. Poté, co mu byla na třetí pokus povolena kandidatura, obhájil ji v roce 1984 a s pádem komunistického režimu získal v roce 1990 docenturu na 1. LF UK v Praze a v roce 2003 profesuru na Trnavské univerzitě. Jeho domovským pracovištěm se stal dnešní Ústav radiační onkologie v Praze Na Bulovce. Od roku 1955 v něm působil v mnoha pozicích, vč. primářské, kterou vykonával do roku 1992. V Ústavu radiační onkologie pokračoval ve své práci až do roku 2007.


Prof. Zámečník působil jako tajemník, později vedoucí Katedry radiační onkologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví, zasloužil se o rozvoj onkologie ve funkcích krajského odborníka pro radioterapii a klinickou onkologii. Svou pedagogickou činností se podílel na výchově několika generací radiologických laborantů, radiofyziků a lékařů. Do roku 1991 působil jako odborný lékařský a fyzikální poradce společnosti Chirana pro výrobu lékařských ozařovačů, prováděl sám měření u vyvíjených prototypů a uváděl je do provozu u nás i v zahraničí. Jako expert OSN-UNDP (United Nations Development Programme) pracoval v Chile, založil Katedru radiofyziky na univerzitě ve Valparaisu, tři školy pro výuku radiologických laborantů a podílel se na vzniku Oddělení radiační onkologie v nově budované nemocnici v Punta Arenas. Velkým přínosem bylo i jeho působení v „hodgkinském týmu“. Je nevlastním „otcem“ 51 dětí narozených matkám, které sám ozařoval. Je autorem a spoluautorem 22 knižních publikací, více než stovky prací v odborných periodikách a mnoha příspěvků na regionálních a světových odborných konferencích.

Prof. Zámečník se podílel významnou rolí na vývoji a propagaci radiační onkologie u nás i ve světě. Jeho práce byla opakovaně oceněna – cenou České onkologické společnosti, cenou Společnosti nukleární medicíny a radiační hygieny, cenou České radiologické společnosti, medailí J. E. Purkyně, čestným členstvím v České radiobiologické společnosti, plaketou Alice Masarykové za činnost v Českém červeném kříži a dalšími. Za války byl členem revolučních oddílů Junáka, v květnu 1945 se aktivně podílel na Pražském povstání. Pro svou angažovanost ve skautingu byl pronásledován komunistickým režimem, v roce 1949 byl zatčen a po půlročním pobytu ve vazbě strávil 8 měsíců v pracovním táboře na dole Anna v Rynholci. Za svou odbojovou činnost obdržel četná vyznamenání.

Prof. Zámečník je člověk nesmírně činorodý, vždy byl aktivním sportovcem, mluví pěti světovými jazyky a ani těžké životní zkušenosti ho nedokázaly připravit o jeho trvalý optimizmus a humor. Legrace jsme si s panem profesorem zažili mnoho a jeho přezdívka „Calamity George“ už zůstane trvalou součástí dějin našeho ústavu.

Milý Jirko, děkujeme za vše, co jsi české onkologii a našemu ústavu přinesl, a k tvému významnému jubileu ti přejeme co nejvíce zdraví a životní pohody.

MUDr. Miloslav Pála, Ph.D., MBA

Ústav radiační onkologie

1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce, Praha


Štítky
Dětská onkologie Chirurgie všeobecná Onkologie

Článek vyšel v časopise

Klinická onkologie

Číslo 1

2017 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se