Šetření psychosociálních potřeb mladých akutně psychotických pacientů (Pilotní studie)


A Psychosocial Need Inquiry in Young Acute Psychotic Patients (A Pilot Study)

The goal of this study is to offer a concept of a psychosocial need inquiry in young psychotic patients.

Theoretically, the study is based on the Erik Erikson`s concept of a human development, and the autor tried to acknowledge the extent to what a young psychotic patient can show out psychosocial needs inherent to a stable individual. The author interested whether the individual is concerned and in a position to cut adrift from his prime family, to look for a fellow, and to fulfil himself in the realm of occupation. The inquiry was applied to twenty patients, contacted during their hospitalization. Source of the examination was a patient a significant other an attending psychiatrist, and a psychosocial worker. Data were gleaned by methods of a questionnaire, and an interview.

Based on the data obtained it was possible to verify the research question confirming the psychosocial needs according to Erikson`s theory. Patients were unambiguously interested to have a fellow relationship, and to feel fulfilled in their lives. In respect of cutting adrift from prime family there appeared to be ambivalent attitudes.

Key words:
psychosis, need cut adrift, partnership, fulfil oneself.


Autoři: A. Scheansová
Působiště autorů: Psychiatrická léčebna Bohnice, Praha ředitel MUDr. I. David, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 103, 2007, No. 6, pp. 268-279.
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Cílem této práce je předložit návrh na šetření psychosociálních potřeb mladých psychotických pacientů.

Teoreticky jsem vyšla z koncepce lidského vývoje Erika Eriksona. Zajímalo mne, zda má pacient zájem a možnost osamostatnit se od primární rodiny, hledat si životního partnera a realizovat se v oblasti zaměstnání či zájmové činnosti. Šetření se týkalo dvaceti jedinců, kontaktovaných během jejich hospitalizace. Zdrojem šetření potřeb byl pacient, jeho významný druhý, ošetřující lékař a psychosociální pracovník. Data byla sbírána metodou dotazníku v kombinaci s nestandardizovaným rozhovorem.

Na základě zjištěných údajů byla ověřena výzkumná otázka potvrzující psychosociální potřeby v souladu s Eriksonovou teorií. Pacienti jednoznačně měli zájem mít partnerský vztah a měli zájem se v životě realizovat. Ohledně osamostatnění od primární rodiny se objevily ambivalentní postoje.

Klíčová slova:
psychóza, potřeba osamostatnění, partnerství, seberealizace.


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×