Zpráva z odborné stáže


Autoři: K. Kmochová
Působiště autorů: Oddělení gastrointestinální endoskopie, Interní klinika 1. LF UK a ÚVN Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2016; 70(5): 446
Kategorie: Zpráva z akce

V loňském roce vypsala Společnost pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP soutěž o dvoutýdenní studijní stáž pro lékaře do 35 let na II. interní klinice Klinikum Rechts der Isar v Mnichově. Neváhala jsem a do soutěže se přihlásila. Možnost strávit dva týdny na prestižním zahraničním pracovišti mi připadala více než lákavá. V prosinci při zahajování 3. národního kongresu o kolorektálním karcinomu jsem byla vyhlášena vítězkou soutěže. Poté už jen zbývalo doladit organizační záležitosti a v červnu tohoto roku jsem vyrazila vstříc novým profesním zážitkům do hlavního města Bavorska.

První den pobytu mi vedení kliniky (Univ. -Prof. Dr. med. Roland M. Schmid a PD Dr. med. Monther Bajbouj) umožnilo výběr oddělení, na kterém chci svou stáž absolvovat. Mojí volbou bylo Oddělení interdisciplinární endoskopie. Vedoucí lékař oddělení, prof. Dr. med. Stefan von Delius, mě velmi přátelsky přijal do kolektivu a po celou dobu stáže se mi velmi ochotně věnoval, stejně jako ostatní kolegové. Během dvou týdnů jsem měla možnost pozorovat běžný chod tohoto oddělení, účastnila jsem se ranních indikačních multioborových seminářů, vizit na oddělení a hlavně jsem měla možnost přihlížet širokému spektru endoskopických výkonů.

Jako nejzajímavější mohu jmenovat např. cholangioskopii s následnou litotrypsií choledocholitiázy, která byla provedena speciálním systémem SAMBA (short access mother-baby system), endoskopickou terapii Zenkerova divertiklu, endoskopickou mukózní resekci plochých lézí v jícnu, vícečetné „bougie“ dilatace stenóz jícnu, laserové litotrypse, komplikované extrakce choledocholitiáz, ošetření hyperspasticity jícnu aplikací botulotoxinu, odstranění OVESCO klipu pomocí DC ClipCutteru nebo aplikaci systému Endo-Sponge.

Zajímavou zkušeností byla pro mě také sedace pacienta propofolem během endoskopie, který může v Německu podávat endoskopista sám bez přítomnosti anesteziologa. Sedace propofolem u endoskopického výkonu je obecně vnímána jako velká výhodaoproti běžné analgosedaci a může ve většině případů znamenat komfortnější způsob vyšetření pro pacienta a mnohdy i pro lékaře.

Mnichov žil koncem června, podobně jako zbytek Evropy, fotbalem. Výzdoba oken, aut, kol i dětských kočárků v barvách německé vlajky byla samozřejmostí téměř pro každého. Němečtí kolegové si každý den před ranním hlášením nadšeně vyměňovali kartičky s fotbalisty, vždy s omluvou, že „to je přece pro děti“. O víkendu jsem byla pozvána prof. Von Deliusem a jeho manželkou k nim domů, kde pro mě uspořádali zahradní party a společně s celou rodinou a jejich známými jsme sledovali zápas Německa proti Slovensku. I když osobně nejsem velký fotbalový fanoušek, budu na tento povedený a zábavný večer dlouho vzpomínat. Zároveň, díky dlouhým letním večerům, jsem po intenzivním dni na endoskopii měla i dostatek prostoru pro poznávání půvabné metropole.

Celkově hodnotím dvoutýdenní studijní stáž na II. interní klinice Klinikum Rechts der Isar velmi pozitivně. Bylo pro mě zajímavou a příjemnou zkušeností poznat, jak funguje zdravotnictví v zahraničí obecně, ale i na samotném endoskopickém pracovišti. Tímto bych chtěla ještě jednou vyjádřit velké poděkování a vděčnost za velmi milý a osobní přístup německým kolegům, především prof. von Deliuse a Dr. Bajbouje. Poděkování patří taktéž Společnosti pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP a všem zúčastněným osobám, díky kterým jsem se stáže mohla zúčastnit.

MUDr. Klára Kmochová

Oddělení gastrointestinální endoskopie

Interní klinika 1. LF UK a ÚVN

U Vojenské nemocnice 1200

169 02 Praha 6

klara.kmochova@uvn.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 5

2016 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se