Zdeněk Mařatka. Zamyšlení nad medicínou, životem a světem.
Praha: Galén 2009. 396 stran.


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2010; 64(1): 51
Kategorie: Nové knihy

Na sklonku starého roku byla na IV. českém gastroenterologickém sjezdu v Praze slavnostně prezentována nová kniha nestora české gastroenterologie Zdeňka Mařatky, který v roce 2009 oslavil své pětadevadesátiny.

V této své nejnovější knize vyhověl přání mecenáše české gastroenterologie nedávno zemřelého majitele farmaceutické firmy dr. Rudolfa Bareše, aby publikoval své názory i jiného druhu než čistě medicínské. I když leckteré z nich již známe a jsou uvedeny v přehledu literatury, přesto stále žasneme nad tím, co všechno si může osvícený jedinec myslet o problémech jeho oboru vzdálených, které se týkají světa, vesmíru, myšlení, víry, ale i práva, českého jazyka, politiky a kultury. Zjistíme, že téměř na všecko má po podrobném rozboru Mařatka svůj názor, často velmi osobitý, bez ohledu na současné veřejné mínění, resp. oficiální stanovisko, jako je třeba kladný poměr k trestu smrti. Ten považuje za přiměřený trest za vraždu. Absence tohoto trestu způsobuje společnosti neúměrné náklady a vede ke konzervaci zločinců, kteří po opuštění vězení ve své nekalé činnosti pokračují. Jako příklad oprávněnosti tohoto názoru je možno uvést nedávnou novinovou zprávu o nástupu propuštěných teroristů do oddílů Al-Kajdy. Podobné je i jeho stanovisko k lidským právům: všeobecné uplatňování lidských práv vede ve skutečnosti k podpoře zločinnosti. Najdete zde ale i jeho shovívavý postoj k Rukopisům, jehož domnělého autora Hanku nejenže neodsuzuje, ale nabízí i svůj možný pozitivní výklad jeho činnosti. Jak nám autor sdělil ve své nedávné prezentaci v pořadu Na plovárně, jeho životní postoj mu určila první republika, na níž především oceňoval schopnost tehdejších politických osobností věnovat zcela nezištně své síly národu, což v současné době často postrádá. Veškeré diskutované pojmy dokonale definuje. Nezastavuje se ani před velikými filozofickými a přírodovědnými tématy jako je evoluce, darwinismus, vznik života. Nemůže se smířit se současným tzv. vědeckým názorem, že svět vznikl náhodou. Naopak se domnívá, že jde o účelný a plánovaný jev, který je řízen silou, kterou dosud neznáme. Mařatka se domnívá, že není vyloučeno v budoucnosti tuto sílu blíže objasnit. (V tomto bodě autor příspěvku s Mařatkou nesouhlasí a domnívá se, že nikdy se všechno nedozvíme. Nějaké tajemství musí být zachováno.)

V knize najdeme i jeho názor na pozitivní význam drobných nehod a neštěstí, jejichž překonání vede k uspokojivému pocitu a činí život pestřejším. Na příkladu prezidentů Masaryka a Háchy uvádí, jak je důležité včas zemřít. To se Háchovi nepodařilo a byl za svůj obětavý postoj neoprávněně kritizován a donucen zemřít za nedůstojných podmínek.

Mařatka miluje moderní umění, a z nich především hudbu, jistě i pro mimořádné úspěchy svého syna Kryštofa na tomto poli. Vysvětluje, že pro moderní umění je třeba být připraven a vyškolen, protože je nelze bez dostatečné informovanosti pochopit.

Celé dílo je nejen úctyhodné svým rozsahem, ale i šířkou a hloubkou ponoru do problémů, otázek a postojů pro mnohé obtížných a protichůdných.

Kdo by si měl knihu přečíst? Především ti, kdo hledají smysl života, ti, co se bojí stáří, a konečně i všichni ti, kteří dosud nenalezli uspokojivé odpovědi na své otázky: určitě je v knize najdou.

doc. MUDr. Milan Kment, CSc.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 1

2010 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se