NOVÉ KNIHY


Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2008, 73, č. 2 s. 132

Antonín Doležal a kol.: Porodnické operace

Praha: Grada Publishing, 2007, 376 s.

Monografie prof. MUDr. Antonína Doležala, DrSc., a kolektivu Porodnické operace je rozsáhlým dílem zpracovaným ve 20 kapitolách.

Již první dílo A. Doležala Technika porodnických operací vydané v roce 1998, které jsem recenzoval, bylo velmi významným počinem ve zpracování této tematiky. Po osmi letech vychází nová, podstatně rozšířená a doplněná monografie, která úplným způsobem zpracovává danou tematiku.

Tato monografie je velmi potřebná. Díky prenatální a porodnické péči se ztráty matek a dětí omezily na minimum a ČR je v tomto oboru mezi prvními státy světa. Porod je pokládán za proces zcela fyziologický, do kterého není třeba lékařsky vstupovat, a pokud je porodnická operace nutná, očekává se samozřejmě příznivý výsledek. Porodník je v současné době vystaven permanentnímu stresu. Nové poznatky mění indikace k operacím, zlepšuje se předoperační a pooperační péče, podstatná je však znalost techniky porodnických operací. U některých porodnických operací – např. klešťových porodů – je vzhledem k nižší frekvenci získání dostatečné erudice v současných podmínkách obtížné.

Na tomto díle velice oceňuji, že se stává návodem ke klinické praxi dostatečně podrobným. Kniha je psána velmi živým, bohatým a čtivým jazykem, líbí se mně i používání výstižných „hovorových“ výrazů. Tento způsob si může dovolit jen vysoce fundovaný autor. Velice oceňuji i doplnění o kapitolu „Porodnické operace a jejich technika v primitivních podmínkách rozvojových zemí“. Sám jsem v létech 1982-1983 vedl gynekologicko-porodnické oddělení v oblastní nemocnici v Takeu v Kambodži a informace zpracované v této kapitole pokládám za velice užitečné a potřebné pro lékaře, kteří dnes mají možnost v těchto zemích pracovat. Základní principy porodnictví a gynekologie zůstávají stejné, zcela rozdílné jsou podmínky práce a mnohdy jsou rozdílné i indikace, operační technika a pooperační péče. Informace a kazuistiky v této kapitole pro lékaře, kteří jedou poprvé pracovat do rozvojových zemí, jsou neocenitelné.

V monografii též velmi kladně hodnotím, že porodnické operace jsou zpracovány v historických souvislostech a použity latinské (event. řecké) a anglické výrazy. Oceňuji též bohaté literární odkazy.

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že monografie prof. MUDr. Antonína Doležala, DrSc., a kolektivu: Porodnické operace se vzhledem ke své kvalitě opět stane vyhledávaným dílem a součástí knihoven a příručkou pro všechny české porodníky.

Doc. MUDr. Zdeněk Rokyta, CSc.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 2

2008 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více