Úvodem


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2019; 158: 266
Kategorie: Úvodem

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

tímto dvojčíslem dokončujeme 158. ročník Časopisu lékařů českých, který byl z redakčního hlediska zatím náš nejobtížnější. Z organizačních důvodů jsme letos přešli na systém dvou dvojčísel, která by umožnila alespoň dvakrát do roka publikovat rozsáhlejší téma. To je i případ klinické farmacie, jež se stala hlavním tématem tohoto čísla a mohli jsme zařadit všech 12 připravených příspěvků z této oblasti. Pravděpodobně nikoli shodou okolností, ale v důsledku výrazné feminizace farmaceutických oborů je vydání unikátní tím, že všechny jeho hlavní texty připravily (jako první autorky) ženy.

Klinická farmacie čím dál častěji proniká do klinických týmů, což mi jako internistovi může připadat zbytečné, ale pro medicínu obecně je to velmi potřebné a při množství nemocí, se kterými značná část pacientů žije, a tedy i při množství léků, jež potřebuje, tak nepochybně lze zabránit mnoha nežádoucím situacím. Týmové spolupráci, zahrnující nejen klinické farmaceuty, ale i nutriční terapeuty, fyzioterapeuty a další profese, doufejme dnes už brání jen obecný nedostatek zdravotnických profesí, spíše než jakási přetrvávající „principiální“ nadřazenost lékařů.

Při těchto úvahách mi přijde čím dál tím nesmyslnější dělení zdravotnických profesí na lékařské a nelékařské. Chápu, že tři obory humánní (lékařství, zubní lékařství a farmacie) a samozřejmě také veterinární lékařství se ubránily rozdělení na bakalářský a magisterský stupeň. Nicméně po nějakých 25 letech těžko mohu najít rozumný důvod, aby klinický psycholog (s náročným postgraduálním studiem) byl nelékař, zatímco farmaceut v továrně je podle platné legislativy řazen k lékařům a zubním lékařům… To samozřejmě není nic proti farmaceutům, jen proti rigidní legislativě a zřejmě výhodné existenci různých „vzdělávacích“ institutů.

Větší rozsah tohoto dvojčísla nám také umožnil zařadit ještě tři články z oboru spánkové medicíny, které se do „hubenější“ podzimní pětky už prostě nevešly. Věřím, že pro toto řešení budete mít pochopení.

Petr Sucharda


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Co je dobré vědět o IPF
nový kurz
Autoři:

Nová éra v léčbě migrény
Autoři: MUDr. Eva Medová, MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D.

Imunitní trombocytopenie (ITP) u dospělých pacientů
Autoři: prof. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA

Význam nutraceutik u kardiovaskulárních onemocnění

Pěnová skleroterapie
Autoři: MUDr. Marek Šlais

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×