Deníky šíří vědu nečekaně rychle


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2010; 149: 276

Není příliš obvyklé, aby texty odborných časopisů odkazovaly na zprávy v mediích – například v denících, a proto se za tento prohřešek předem omlouvám. Splašený kůň DNA technologií však peláší tak zběsile, že upozorňovat na jeho úprk je zajimavé i pro Wall Street Journal nebo International Herald Tribune. A jistě by bylo možné jmenovat i další.

Nejde při tom o informace ledajaké, ale o takové, při nichž laik zírá a odborník žasne. To, že DNA diagnostika vstupuje do fáze, v níž zřejmě bude schopna vyšetřením celogenomové sekvence odhalit naše individuální dědičné sklony, si již nějakou dobu uvědomujeme. Dnes se navíc dokážeme podívat i do minulosti vývoje člověka téměř na stejné úrovni a odhadnout míru příbuznosti s naším dnes již vyhynulým kdysi dlouhodobým spoluputovníkem – člověkem neandrtálským (1). A co je posledním výdobytkem vědy zacházející s DNA, je její použití jako nástroje v nanotechnologických procesech (2).

R. Brdička


Zdroje

1. Judson O. Neandrthals in the family. Int Herald Tribune 2010; May 14.

2. Hotz RL. A step closer to test-tube laboratories. The Wall Street Journal 2010; May 14.

Odkaz pro odboníky:

1. Burbano HA, et al. Targeted Investigation of the Neandertal Genome by Array-Based Sequence Capture. Science 2010; 328: 723–725.

2. Gu H, et al. A proximity-based programmable DNA nanoscale assembly line.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se