SCAI funguje jako potlačovač invaze nádorových buněk


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2009; 148: 308

Reprogramování genové exprese ovládá buněčné procesy, např. proliferaci, diferenciaci a migraci komplexem přísně regulovaných transkripčních kofaktorů, které jsou v komplexech multiproteinových V práci je popsán SCAI (suppressor of cancer cell invasion), což je protein, který reguluje invazivní buněčnou migraci cestou trojrozměrných matric. Je v jádře, kde váže a inhibuje myokardinový transkripční faktor MAL zformováním ternárního komplexu s faktorem sérové odpovědi SRF. Překvapivě jde o ß-integrin. Pokles hladiny SCAI je provázeno se zvětšením invazivní buněčné migrace a je výrazně downregulován v řadě lidských tumorů. Z funkční analýzy ß1 integrinového genu lze se domnívat, že SCAI je nový transkripční kofaktor, který kontroluje genovou expresi a určuje změny v invazivním chování.

P. Barták


Zdroje

Brandt DT. et al.SCAI acts as a suppressor of cancer cell invasion through the transcriptional control of ß1-integrin. Nature Cell Biology 2009; 11: 557–568.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více