Nejčastější chlopenní vady


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2008; 147: 444
Kategorie: Knihy

Čerbák R.:

Nejčastější chlopenní vady

Praha, Galén 2007, 188 s., vydání první, formát 280 × 195 mm, váz., barevné. ISBN 978-80-7262-523-9.

Kardiologická literatura poslední doby je bohatá. Každý, kdo sleduje naši zdravotnickou literaturu (každý týden vycházejí 2 knihy!), to jistě potvrdí. Jen málokterý obor se může pochlubit takovým počtem monografií jako kardiologie. Jistě právem je většina titulů věnována ischemické chorobě srdeční a hypertenzi. Tento mimořádný zájem vyplývá i ze skutečnosti, že v České republice z každoročně kolem 55000 obyvatel umírajících z kadiovaskulárních příčin umírá většina právě z těchto příčin. A tak ostatní témata jsou jakoby „ve stínu“ těchto dvou onemocnění.

V době, kdy jsem studoval na lékařské fakultě, se o ischemické chorobě srdeční ani mnoho nemluvilo ani nepsalo. V „Diagnostice a terapii nemocí vnitřních“ prof. J. Pelnáře – je akutní infarkt označen jako „onemocnění marantických starců a stařen“ a odbyt na několika stranách. Zato v ní najde rozsáhlé kapitoly věnované chlopenním vadám. A o těch byla u nás v poslední době vydána jen jedna monografie (J. Veselka, T. Honěk, J. Špatenka: Získané vady srdce, 2000) a od té doby již podobný titul nevyšel. A přece chlopenní vady „nevymřely“. Za to se změnila jejich incidence, postižení chlopní, typ vady a jejich léčba.

Skutečnost, že vychází monograficky zpracování dvou nejčastějších získaných chlopenních vad, je nutné jen přivítat. Úkolu se s nepochybným úspěchem ujal prof. MUDr. Roman Čerbák, CSc. z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. Nemusím naše čtenáře jistě přesvědčovat, že v této problematice patří k nejpovolanějším. Za spoluautory si vybral 12 spolupracovníků – kardiologů.

Kniha je rozdělena 10 odborných kapitol: Chlopenní vady současnosti (7 stran), Etiologie chlopenních vad (20 stran), Diagnostika chlopenních vad (52 stran), Léčba chlopenních vad (21 stran), Změna indikačních kritérií k operaci (7 stran), Novinky v operační léčbě chlopenních vad (38 stran), Perkutánní chlopenní intervence (18 stran), Proteázová endokarditida, prevence a terapie (6 stran), Transplantace srdce (8 stran), Pooperační sledování (6 stran). Jedenáctou, poslední kapitolou, je Slovo závěrem (2 strany). Seznam zkratek a podrobný Rejstřík knihu uzavírají.

Kniha je bohatě ilustrována, barevné obrázky jsou velmi dobré kvality, přehledné tabulky a schémata usnadňují orientaci v komplikovanějších úsecích a vztazích. Literatura (domácí i zahraniční), uváděná za každou kapitolou, je vesměs moderní.

Knihu je možné pochválit. Přináší informace k aktuální problematice chlopenních vad a činí to způsobem zasvěceným, v přiměřeném rozsahu a na velmi dobré odborné úrovni. Jednotlivé kapitoly jsou přiměřených rozsahů, rozsáhlejší kapitola o chirurgické léčbě odráží současný význam tohoto způsobu terapie chlopenní vad.

Komu knihu doporučit? Poučení v ní najdou jak kardiologové, tak odborní internisté i praktičtí lékaři. Ti starší si opraví „fakultní“, dnes již neplatící názory, a seznámí se s aktuálními informacemi. A ti mladší zde najdou komplexně zpracovanou problematiku dnes nejčastějších chlopenních vad. Přeji, aby kniha našla hodně čtenářů.

Jan Petrášek

128 08 Praha 2, U Nemocnice 1


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se