Z dějin české gerontologie a geriatrie


History of the Czech Gerontology and Geriatrics

Development of Czech gerontology and geriatrics can be associated with the Prague gerontology, namely with the First Faculty of Medicine (formally the Faculty of General Medicine). Prague school of gerontology was established. The decisive events related to the subject are described. Paper is based on the already published information on the history of the specialization and on the personal memorials of personal observers in the last fifty years. Reflections on the origin and establishment of a new medical specialization conclude the paper. 

Key words:
history of Czech gerontology and geriatrics, Prague school of gerontology, Gerontological Association, pregradual and postgradual courses in geriatrics, University of the Third Age at the First Faculty of Medicine, Charles University.


Autoři: V. Pacovský
Působiště autorů: III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2006; 145: 751-754
Kategorie: Dějiny lékařství

Souhrn

Vývoj české gerontologie a geriatrie je spojen s gerontologií pražskou, především pak s 1. LF UK (dříve Fakultou všeobecného lékařství). Vznikla pražská gerontologická škola. V práci jsou popsány rozhodující události se vztahem k tomuto tématu. Práce se opírá o dosud publikované údaje z historie oboru a o osobní vzpomínky pamětníků v posledních 50 letech. Úvahy o tom, jak vzniká a prosazuje se nový medicínský obor. 

Klíčová slova:
dějiny české gerontologie a geriatrie, pražská gerontologická škola, gerontologická společnost, pregraduální a postgraduální výuka v geriatrii, Univerzita třetího věku na 1. LF UK.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se