OTRAVA ETYLENGLYKOLEM


Ethylene Glycol Poisoning

Ethylene glycol is a common substance in various antifreeze preparations. Intoxication is caused by ingestion either as a suicide attempt or by an accident. The clinical course of intoxication always severe, however, immediate lauching of proper treatment can reverse the poor prognosis. Intoxication clinically proceeds in three stages: 1. Depressive CNS disturbances that can lead to coma. 2. Organ manifestations. 3. Acute renal failure. The case report of 46-year-old man admitted after ingestion of ethylene glycol in suicidal attempt summarises the essential principles of therapy - monitoring of vital functions, administration of ethanol solution as an antidote and hemodialysis to remove toxic components.

Key words:
ethylene glycol, antidote


Autoři: J. Večeř;  H. Kubátová;  J. Charvát;  M. Souček;  M. Kvapil
Působiště autorů: Interní klinika 2. LF UK a FNM, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2001; : 381-383
Kategorie: Články

Souhrn

Etylenglykol je hlavní součástí mrazuvzdorných směsí. K intoxikaci může dojít náhodným požitím nebo v sebevražedném úmyslu. Průběh těžké intoxikace je vždy velmi závažný, při včasné adekvátní léčbě je však možné nepříznivou prognózu zvrátit. Klinicky otrava probíhá ve 3 stadiích - 1. deprese CNS s prohlubující se poruchou vědomí a křečemi; 2. orgánové postižení; 3. renální selhání. Na kazuistice 46letého muže přijatého po požití Fridexu v sebevražedném úmyslu jsou shrnuty hlavní zásady léčby - péče o vitální funkce, podání etylalkoholu jako antidota a hemodialýza jako eliminační metoda.

Klíčová slova:
etylenglykol, intoxikace, antidotum.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×