Ketamin – nezávislost disociativní a analgetické působnosti


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 1, s. 29
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Gittlin, J, Chamadia, S, Locascio, JJ, Ethridge BR, Pedemonte JC, Hahm EY, et al. Dissociative and Analgesic Properties of Ketamine Are Independent. Anesthesiology 2020; 133(5): 1021–1028.

Ketamin – analog fencyklidinu je v nízkém dávkování spojen s analgezií a disociativním působením, vyšší dávky navodí ztrátu vědomí. Disociace se uvádí vztahem ketaminu k NMDA receptorům. V klinickém užívání se proto často ketamin kombinuje s podáním midazolamu, který disociativní projevy utlumí.

Výzkumná skupina z USA a z Chile z anesteziologických a neurofyziologicky zaměřených pracovišť pracuje s hypotézou, že disociativní a analgetické působení je vzájemně nezávislé. V multicentrické studii byl podán 15 zdravým dospělým dobrovolníkům ketamin v dávce 2 mg/kg t.hm. Midazolam byl připojen k potlačení disociace.

Analgetická potence byla ověřována s pomocí standardně nafouknuté ischemizující manžety. Oba modely porovnávaly bolest a disociaci a staticky a v časově zpracovaných křivkách je zhodnotily. Analgetické účinky ketaminu nesouvisely přímo s disociací. Mají vztah k nocicepci a ke kvalitě neuropatické bolesti. Zpracování výzkumných dat doprovázejí tabulky i grafy, text je doplněn 42 citacemi.

Další výzkum by se rozdílům měl v budoucnosti podrobněji věnovat.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 1

2021 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se