Restriktivní versus liberální tekutinová terapie


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 4, s. 216
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Myles PS, Bellomo R, Corcoran T, et al. Restrictive versus Liberal Fluid Therapy for Major Abdominal Surgery. New Engl J Med. 2018;378:2263–2274.

Restriktivní tekutinová nálož se cíleně doporučuje peroperačně i pooperačně. V břišní chirurgii je kontroverzní, vyžaduje zcela individuální posuzování. Riziko zcela nedostatečné perfuze gastrointestinálního traktu je reálné a velmi nepříznivé.

Mezinárodní studie náhodně zařazených 3 000 pacientů se závažnými nitrobřišními komplikacemi a s velkými operačními výkony hodnotila objemovou infuzní terapii a nálož podanou peroperačně a v prvních 24 pooperačních hodinách. Porovnávala řadu údajů: nekomplikované přežití jednoho roku, výskyt a závažnost akutního renálního selhávání (AKI) ke 30. pooperačnímu dnu, nutnost podpory ledvin kontinuální mimotělní eliminací (CRRT) do 90 dnů, klinické komplikace a mortalitu.

Obsáhlý text s řadou podrobných tabulek a se statistickým vyhodnocením prokazuje výsledky: 1 490 pacientů s restrikcí tekutin – průměr 3,7 l; 1 493 pacientů s liberální náhradou až 6,1 l tekutin.

Pro dlouhodobý celkový průběh byla restriktivní taktika příznivější s p = 0,60. Naproti tomu indikace CRRT z důvodu AKI byla v restriktivní skupině častější s p = 0,001. Výskyt septických komplikací byl srovnatelný. Chirurgické komplikace byly častější v restriktivní skupině, ale bez statistické významnosti.

Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 4

2018 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×