Horečka po spinálních traumatech


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 29, 2018, č. 4, s. 200
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Gallaggher MJ, Zouproli A, Phang I, et al. Markedly Derranged Injury Site Metabolism and Impaired Functional Recovery in Acute Spinal Cord Injury Patients with Fever. Crit Care Med.  2018;46:1150–1157.

 

Článek podrobně rozebírá a ilustruje, i formou barevných grafů, výsledky longitudinální studie u 44 pacientů (Londýn) s horečkou po spinálních traumatech. Věnuje hlavní pozornost lokálnímu metabolismu v intratekálním prostoru. Uvádí tlak v mozkomíšním prostoru po dobu 1 767 hodin s připojením mikrodialyzačních dat po dobu 759 hodin. Připojuje se obdobná studie z Berlína u 33 pacientů, rovněž s hodnocením tělesné teploty > 37,5 °C.

Takto bylo po dobu jednoho týdne sledováno celkem 77 pacientů s výskytem tělesné teploty nad 37 °C ze spinálních ICU obou pracovišť. Hodnoceny byly: glykemie, laktátemie, hodnota pyruvátu, glutamátu, glycerolu. Jako významná se projevila T > 38 °C, která vede lokálně k metabolickým změnám: vyšší glykemii a vyšší laktátemii. Horečka v porovnání s normotermií rovněž zpomaluje zlepšování, které je méně příznivé po topograficky a anatomicky srovnatelných poraněních. Antipyretická medikace je v časné fázi oprávněná, má za cíl udržovat tělesnou teplotu jako normotermní nebo alespoň nižší než 38 °C, protože tím zmenšuje rozkolísání metabolismu.

Připravila doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

e-mail: jarmiladrabkova@gmail.com


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 4

2018 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×