Peroperační betablokáda*


Perioperative beta-blockade

Adverse cardiac outcome continues to be an important cause of perioperative morbidity and mortality in non-cardiac surgery. This is related to the high prevalence of coronary artery disease in the ageing surgical population. Beta-blockers have proven useful and efficatious in the treatment of perioperative myocardial ischaemia and arrhytmias. After early studies had suggested that a prophylactic perioperative beta-blockade could also reduce perioperative and long-term morbidity and mortality, the administration of beta-blockers to patients with coronary artery disease or its risk factors undergoing major non-cardiac surgery is now recommended in published guidelines. However, a recent meta-analysis as well as several new studies did not confirm the postulated beneficial effects of perioperative beta-blockade and gave rise to a lively discussion. Until the conclusions of the ongoing large trials in the next two years and better evidence are known, the decision to start prophylactic perioperative beta-blockade remains at the discretion of the attending physicians. This decision should be based on the patient’s risk, type of surgery and a consideration of potential interactions and side-effects of the selected beta-blocker.

Key words:
beta-blockers – non-cardiac surgery – cardiac risk – complications – evidence


Autoři: K. Škarvan
Působiště autorů: Departement Anästhesie, Universitätsspital Basel, Švýcarsko
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 18, 2007, č. 5, s. 286-295
Kategorie: Anesteziologie - Přehledný článek

Souhrn

Kardiální komplikace zůstávají i nadále významnou příčinou peroperační morbidity a mortality. Tato skutečnost souvisí s vysokým výskytem ischemické choroby srdeční v progresivně stárnoucí populaci nemocných, podrobujících se závažným chirurgickým výkonům. Betablokátory se osvědčily jako užitečné a účinné prostředky v léčbě peroperační ischémie myokardu a arytmií. Brzy na to se ukázalo, že peroperační blokáda je schopna také redukovat peroperační a dlouhodobou morbiditu a mortalitu, a je proto doporučována současnými směrnicemi pro peroperační péči o nemocné s kardiálním rizikem. Nejnovější práce však předpokládanou účinnost peroperační betablokády nepotvrdily a vyvolaly živou polemiku. Dvě rozsáhlé studie, jejichž výsledky se očekávají v příštích dvou letech, by měly přinést definitivní odpověď. Do té doby zůstává rozhodnutí o předpisu a provedení profylaktické peroperační blokády v pravomoci ošetřujících lékařů. Toto rozhodnutí by se mělo opírat o pacientovo riziko, druh plánované operace a zvážení možných nežádoucích interakcí a vedlejších účinků zvoleného betablokátoru.

Klíčová slova:
betablokátory – chirurgie – kardiální riziko – komplikace – evidence


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2007 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se