Komplexní přístup k onkologické a onkochirurgické terapii u pacientky se supermorbidní obezitou – kazuistika


Complex approach to oncological and oncosurgical therapy in morbidly obese patient: case report

A case of morbidly obese 65-year old patient (body mass index BMI = 56) with gynaecological malignant tumour is described. After repeated uneventful subarachnoid blocks she suffered a fracture of the femur and pelvis as a result of falling out of bed. Following successful orthopaedic treatment the malignant gynaecological tumour recurred. The combined gynaecological and plastic surgery under general anaesthesia was followed by failure of vital functions and the patient was admitted to the critical care unit. Finally she recovered completely. The problems of anaesthesia in morbidly obese patients are discussed.

Key words:
morbid obesity – anaesthesia – critical care


Autoři: J. Málek 1;  M. Kubecová 2;  A. Kurzová 1;  J. Pachl 1;  B. Svoboda 3;  M. Tvrdek 4
Působiště autorů: Klinika anesteziologie a resuscitace 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 1;  Klinika radioterapie a onkologie 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 2;  Klinika gynekologie a porodnictví 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 3;  Klinika plastické chirurgie 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha 4
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 16, 2005, č. 4, s. 185-190
Kategorie: Anesteziologie - Původní práce

Souhrn

Autoři popisují případ morbidně obézní 65leté pacientky s indexem tělesné hmotnosti (body mass index BMI = 56), která byla léčena pro maligní gynekologické onemocnění. Po opakovaných nekomplikovaných subarachnoidálních anesteziích utrpěla v důsledku pádu z lůžka v důsledku supermorbidní obezity zlomeninu krčku stehenní kosti a pánve. Po vyléčení ortopedického onemocnění nastala recidiva maligního gynekologického nádoru. Po kombinované gynekologické a plastické operaci v celkové anestezii došlo k selhávání vitálních funkcí, které byly zvládnuty dlouhodobou resuscitační péčí. Pacientka je toho času bez závažnějších potíží. V diskusi jsou rozebrána úskalí anestezie pacientů s morbidní obezitou.

Klíčová slova:
morbidní obezita – anestezie – resuscitační péče


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 4

2005 Číslo 4
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se