Halucinace jako vzácná komplikace pooperačníhopodávání morfinu


Hallucinations as a Rare Complication of Morphin Administration for Postoperative Analgesia

A case of a 47 years old patient without complicating diseases with disturbing auditory hallucinations after 24 hoursmorphine treatment is described. Morphine was administered for postoperative analgesia after probatory laparotomy ina dose of 10mg SC every 4 hours. The hallucinations were associated with a weak external stimulation (noise from monitorsand air conditioning) and were presented as a harmonic music (Russian choirs). Sometimes, the patient had visualsensations after closing his eyes. Most probably, the cause was morphine, because after its withdrawal and substitutionwith tramadol hallucinations disappeared during 24 hours. Similar cases are described as a rare complication of morphinetherapy in geriatric terminally ill patients and are not completely understood.

Key words:
morphine – postoperative analgesia – hallucinations


Autoři: J. Málek 1;  V. Štukavec 2;  Z. Pelák 2
Působiště autorů: Klinika anesteziologie a resuscitace, UK, 3. lékařská fakulta a FNKV, Praha 2Klinika chirurgie, UK, 3. lékařská fakulta a FNKV, Praha 1
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., , 2004, č. 4, s. 195-196
Kategorie: Články

Souhrn

Popisujemepřípad 47letého pacienta bezvýznamných komplikujících onemocnění, který měl obtěžující sluchové halucinacepo 24 hodinách léčby 10 mg morfinu s. c., 6krát denně podávaných po probatorní laparotomii. Slyšel harmonickou hudbuve spojení se slabými zvukovými impulsy z okolí, jako hluk zářivek a monitorů. V některých případech měl po zavření očíi zrakové vjemy. Jako příčina tohoto stavu bylo pravděpodobně podávání morfinu, protože po jeho záměně tramadolem sehalucinace do 24 hodin vytratily. Podobné případy byly popsány jen v několika kazuistikách, jejich příčina není známa.

Klíčová slova:
morfin – pooperační analgezie – halucinace

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína


2004 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Diabetická neuropatie a její léčba
nový kurz
Autoři: MUDr. Michal Dubský, Ph.D.

Mnohočetný myelom: Úvodní léčba netransplantovatelných pacientů
Autoři:

Proč v prevenci zubního kazu kartáček nestačí?
Autoři: doc. MUDr. Romana Koberová – Ivančaková, CSc.

Hypersenzitivita dentinu jako příznak poškození tvrdých zubních tkání
Autoři: MUDr. Erika Lenčová, Ph.D.

Cesta pacienta s CHOPN
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se