Alkohol a psoriáza − příčina i důsledek

28. 11. 2017

Alkohol může být jedním ze spouštěčů psoriázy (lupénky). Data z epidemiologických studií přitom ukazují, že mnozí pacienti s psoriázou konzumují alkohol ve zvýšené míře a současně je u nich vyšší výskyt onemocnění souvisejících s konzumací alkoholu i vyšší mortalita.

Inzerce

Vliv pravidelného užívání alkoholu na vznik psoriázy

Psoriáza je zánětlivé autoimunitní onemocnění vyskytující se u přibližně 2 % populace. Existují důkazy svědčící pro to, že alkohol může přispívat k rozvoji psoriázy, což ukázala například prospektivní americká studie na ženách, v níž konzumace alkoholu v množství maximálně 2–3 drinky týdně vedla ke zvýšenému riziku rozvoje psoriázy.

Ve studii autorů prezentovaného článku pak byla u pacientů s poškozením jater způsobeným alkoholem zjištěna 15% prevalence psoriázy, což je významně vyšší výskyt než u běžné populace (1–3 %). Finská studie, která sledovala přes 3 tisíce mužů a 2,5 tisíce žen po dobu 22 let, zase zjistila, že pacienti léčení pro psoriázu měli zvýšené riziko úmrtí z příčin souvisejících s konzumací alkoholu.

Zajímavé je, že u ostatních autoimunitních onemocnění (Crohnova choroba, roztroušená skleróza či revmatoidní artritida) tento negativní efekt alkoholu prokázán nebyl – naopak, v některých případech působí alkohol i mírně protektivně. U psoriázy se nicméně předpokládá, že chronická konzumace alkoholu stimuluje protizánětlivou buněčnou odpověď, projevující se zvýšením markerů, jako jsou TACE, solubilní TNF receptory typu 1 nebo prozánětlivé cytokiny, typické pro toto onemocnění. Patrně dochází též k deregulaci genů odpovědných za proliferaci keratinocytů.

Abúzus alkoholu u psoriatiků

Mnoho pacientů s psoriázou ovšem i nadále chronicky konzumuje alkohol. Psoriatici často trpí komorbiditami, jako je deprese či úzkost, a alkohol užívají ke zmírnění psychické symptomatologie. Bohužel pravidelná konzumace alkoholu projevy deprese a úzkostí spíše zhoršuje. Dlouhodobá konzumace alkoholu je též dávána do spojení s nižší compliance pacientů užívajících antipsoriatickou léčbu, což má za následek horší léčebnou odpověď.

Lékaři by proto měli u psoriatiků vzít v úvahu i možnost zneužívání alkoholu a v případě zjištění nadměrné konzumace alkoholu, úzkosti nebo deprese pacientům nabídnout psychologickou podporu. Pro vyhodnocení rizika se jako vhodné jeví dotazníky AUDIT (Alcohol Use Disorder Identification Test) nebo michiganský dotazník (Michigan Alcohol Screening Test), případně dotazník CAGE, které mají vysokou senzitivitu.

(ask)

Zdroj: Adamzik K., McAleer M. A., Kirby B. et al. Alcohol and psoriasis: sobering thoughts. Clin Experiment Dermatol 2013; 38 (8): 819−822, doi: 10.1111/ced.12013.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více