Ivabradin – unikátní lék v léčbě srdečního selhání a anginy pectoris

22. 8. 2017

Řada klinických studií potvrzuje, že ivabradin výrazně zlepšuje kvalitu života u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, mj. zlepšuje klinické výsledky u srdečního selhání, průběh nemoci, vykazuje kardioprotektivní účinky a snižuje počet opakovaných hospitalizací.

Inzerce

Zvýšená TF jako nepříznivý prognostický faktor KVO

Jedním z nepříznivých prognostických faktorů kardiovaskulárních onemocnění (KVO) je zvýšená klidová tepová frekvence (TF), která zvyšuje mortalitu mj. i u pacientů se srdečním selháním. Ivabradin je první lék zavedený do klinické praxe, který výhradně snižuje srdeční frekvenci specifickou inhibicí If proudu (funny current) v sinoatriálním uzlu, aniž by na rozdíl od blokátorů β-adrenergních receptorů ovlivňoval kontraktilitu myokardu, vedení vzruchu v převodním srdečním systému nebo relaxaci a plnění komor.

Zlepšení klinického průběhu onemocnění a redukce hospitalizací

Právě publikovaný přehled důkazů o ivabradinu v léčbě srdečního selhání ukázal jeho příznivý účinek. Největšího efektu bylo dosaženo u pacientů s ejekční frakcí (EF) < 35 % a TF > 70/min. Ivabradin zlepšil klinický průběh onemocnění, zvýšil EF a snížil počet opakovaných hospitalizací. Navíc lék vykazuje i pleiotropní efekt a může hrát výraznou kardioprotektivní roli při remodelaci myokardu. Účinek na kardiovaskulární mortalitu není jednoznačný, avšak ivabradin výrazně zlepšuje kvalitu života u řady pacientů s kardiovaskulárním onemocněním.

Nežádoucí účinky zahrnují bradykardii, fibrilaci síní a poruchy zraku. Nemá však negativně inotropní účinky beta-blokátorů.

Selektivní snížení srdeční frekvence

Studie ASSOCIATE ukázala, že ivabradin signifikantně zvýšil výkonnostní kapacitu oproti placebu při zátěžovém testu na běžeckém trenažeru u nemocných s chronickou stabilní anginou pectoris, kteří byli léčeni beta-blokátory. Díky selektivnímu snížení srdeční frekvence totiž dochází ke snížení ischemické zátěže. Zpomalení frekvence sníží přímo metabolické nároky myokardu, spotřebu kyslíku a prodloužením diastoly zlepší koronární perfuzi.

Závěr

Ivabradin zlepšuje průběh nemoci u pacientů se srdečním selháním s ejekční frakcí < 35 % a TF > 70 a může být lékem první volby v případech, kdy nejsou tolerovány beta-blokátory.

(ada)

Zdroj: Thorup L., Simonsen U., Grimm D., Hedegaard E. R. Ivabradine: current and future treatment of heart failure. Basic Clin Pharmacol Toxicol 2017 Apr 2, doi: 10.1111/bcpt.12784 [Epub ahead of print].

Štítky
Angiologie Interní lékařství Kardiologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Možnosti nefarmakologického ovlivnění hypercholesterolémie
Autoři: MUDr. Marek Vícha, doc. MUDr. Jan Václavík, F.E.S.C. Ph.D.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se