Vliv léčby etanerceptem na kvalitu života u pacientů s revmatoidní artritidou, psoriatickou artritidou a psoriázou

3. 3. 2012

Američtí vědci porovnávali se zdravím související kvalitu života (health-related quality of life, HRQoL) před léčbou etanerceptem u pacientů se středně těžkou až těžkou formou revmatoidní artritidy (RA), psoriatické artritidy (PsA) a psoriázy a po ní.

Američtí vědci porovnávali se zdravím související kvalitu života (health-related quality of life, HRQoL) před léčbou etanerceptem u pacientů se středně těžkou až těžkou formou revmatoidní artritidy (RA), psoriatické artritidy (PsA) a psoriázy a po ní. Analyzovali data získaná z randomizovaných, kontrolovaných studií s etanerceptem provedených u pacientů s RA, PsA a psoriázou. HRQoL byla hodnocena pomocí generické škály na základě skóre dotazníku SF-36 s fyzickou (PCS) a duševní (MCS) komponentou. Vstupní srovnání s kontrolami odpovídajícími věku a pohlaví a s léčbou související změny jednotlivých skóre byly kvantifikovány pomocí spydergramu a dotazníku SF-6D.

Průměrná výchozí hodnota PCS skóre byla nižší než u věku a pohlaví odpovídajících kontrol u pacientů s RA a PsA, zatímco u pacientů s psoriázou byly tyto hodnoty podobné těm normativním. Vstupní MCS skóre bylo téměř normální u pacientů s PSA a psoriázou, ale nižší u pacientů s RA. Léčba etanerceptem vedla ke zlepšení PCS i MCS skóre, stejně tak jako individuálních hodnot SF-36 napříč všemi indikacemi. Průměrné skóre SF-6D bylo vyšší u pacientů s psoriázou než u těch s RA a PsA. Po léčbě etanerceptem bylo u všech tří skupin pacientů pozorováno klinicky významné zlepšení SF-6D.

Autoři touto studií dokladují, že pacienti s RA, PsA a psoriázou vykazovali unikátní vstupní profily HRQoL. Léčba etanerceptem pak byla u těchto pacientů spojena se zlepšením jak PCS, tak i MCS skóre, stejně tak, jako tomu bylo i u skóre jednotlivých hodnocených oblastí.

(mik)

Zdroj: Strand V. et al. Comparison of health-related quality of life in rheumatoid arthritis, psoriatic arthritis and psoriasis and effects of etanercept treatment. Ann Rheum Dis. Publikováno on-line 17. ledna 2012.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se