Větší účinnosti biologické léčby u obézních pacientů s ložiskovou psoriázou lze dosáhnout při snížení tělesné hmotnosti

28. 7. 2014

Snížení tělesné hmotnosti u obézních pacientů s ložiskovou psoriázou může zajistit lepší účinnost biologické léčby. Ukázala to právě publikovaná kuvajtská studie s 262 pacienty, která hodnotila vliv poklesu hmotnosti dosaženého nízkokalorickou dietou na index PASI (Psoriasis Area and Severity Index) při léčbě inhibitory TNF-α.

Zařazeni byli obézní pacienti se středně závažnou až závažnou stabilní ložiskovou psoriázou (skóre PASI 20–50) při léčbě infliximabem, etanerceptem, ustekinumabem či adalimumabem. Tito pacienti byli randomizováni v poměru 1 : 1 k dodržování diety se sníženým kalorickým obsahem (≤ 1 000 kcal/den) po dobu 8 týdnů s cílem snížení tělesné hmotnosti nebo k běžné stravě (kontrolní skupina). Sledovaným parametrem bylo skóre PASI, které bylo hodnoceno při vstupu do studie a poté každé 4 týdny po dobu 24 týdnů.

Při vstupu do studie nebyly mezi skupinami zjištěny významné demografické rozdíly, rozdíly v tělesné hmotnosti, body mass indexu (BMI) či obvodu pasu ani v průměrném skóre PASI. Po 24 týdnech byl ve skupině s redukční dietou zjištěn průměrný úbytek tělesné hmotnosti o 12,9 kg v porovnání s kontrolní skupinou, kde se tělesná hmotnost zvýšila průměrně o 0,5 kg. Průměrné zlepšení skóre PASI činilo 84 % ve skupině s redukční dietou a 69 % v kontrolní skupině. Zlepšení PASI o 75 % (PASI 75) dosáhlo 86 % pacientů ve skupině s dietou a 59 % v kontrolní skupině (p < 0,001). Průměrná plocha povrchu těla postižená ložiskovou psoriázou byla 3,3 % u pacientů s dietou v porovnání s 8,1 % v kontrolní skupině.

Autoři došli k závěru, že snížení tělesné hmotnosti dosažené dietou s nízkým kalorickým obsahem může u obézních pacientů s ložiskovou psoriázou zvýšit účinnost biologické léčby.

(zza)

Zdroj: Al-Mutairi N., Nour T. The effect of weight reduction on treatment outcomes in obese patients with psoriasis on biologic therapy: a randomized controlled prospective trial. Expert Opin Biol Ther. 2014 Jun; 14 (6): 749–56; doi: 10.1517/14712598.2014.900541. Epub 2014 Mar 24.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se