Účinnost a bezpečnost etanerceptu u pacientů se střední a vážnou formou ložiskové psoriázy

30. 6. 2009

Etanercept je znám jako moderní biologická léčba autoimunitních onemocnění. Nová studie španělských vědců ověřuje jeho účinnost a vedlejší účinky při podávání 50- a 100mg dávek po dobu 48 týdnů.

Etanercept je znám jako moderní biologická léčba autoimunitních onemocnění. Nová studie španělských vědců ověřuje jeho účinnost a vedlejší účinky při podávání 50- a 100mg dávek po dobu 48 týdnů.

Většina s nižší dávkou

Do referované observační, longitudinální a retrospektivní studie bylo zapojeno 58 pacientů s průměrným věkem 45,8 roku se střední a vážnou formou ložiskové psoriázy. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, přičemž v každé skupině byl etanercept podáván 2× týdně.

První skupina sestávala z 39 pacientů a jednotlivé dávky obsahovaly 25 mg etanerceptu. V druhé skupině bylo 19 pacientů s dávkováním po 50 mg. Celkem 6 pacientů v průběhu studie dávkování změnilo a 35,3 % pacientů mělo příznaky artritidy.

Účinnost léčby byla posuzována na základě skórování PASI (psoriasis area and severity index), BSA (body surface area) a PGA (physician’s global assessment) po 8, 16, 24, 32, 40 a 48 týdnech. Každý test byl proveden stejným lékařem.

Žádné rozdíly

Skóre PASI se začalo zlepšovat od 16. týdne léčby a po 24 týdnech dosahovalo PASI 50, 75 a 90 hodnot 97,5 %, 85 % a 57,5 %, po 48 týdnech byly hodnoty na 100 %, 92,3 % a 69,2 % respektive. BSA významně pokleslo ze 40 % na začátku na 6 % na konci studie. Rovněž výsledky PGA byly velice příznivé, žádný pacient neudával zhoršení stavu. U žádné z metod stanovujících efektivitu léčby nebyl zaznamenán významný rozdíl mezi skupinami s rozdílným dávkováním etanerceptu.

Primum non nocere

Etanercept byl dobře snášen všemi pacienty, vedlejší účinky a infekce byly mírné. Nevyskytla se tuberkulóza ani oportunní infekce a pouze dva vedlejší účinky přesáhly 5% výskyt: sideropenická anémie (9,5 %) a elevace ALT (14,3 %). U třech pacientů musela být léčba ukončena – důvodem byly trombocytopenická purpura, horní krvácení z GIT a generalizovaná pustulózní reakce. Z hlediska nežádoucích účinků nebyly zaznamenány žádné rozdíly mezi oběma skupinami.

Tato studie potvrzuje významnou účinnost etanerceptu v dávkování 50 i 100 mg týdně. Neméně důležité je potvrzení bezpečnosti léku, a to opět bez rozdílu dávkování.

(zep)

Zdroj: Jiménez Puya R., Etanercept: Efficiacy and safety, JEADV 2009, 23, 402–405.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se