Taiči jako účinná součást léčby revmatických onemocnění

7. 1. 2013

Taiči je možné doporučit jako doplňkovou nebo alternativní metodu léčby u pacientů s revmatickými chorobami, která zlepšuje kvalitu jejich života.

Taiči je možné doporučit jako doplňkovou nebo alternativní metodu léčby u pacientů s revmatickými chorobami, která zlepšuje kvalitu jejich života. Toto doporučení vypracovali autoři z amerického Bostonu na základě přehledu současných poznatků o přínosu taiči při revmatoidní artritidě, osteoartritidě a fibromyalgii, který byl publikován v prosinci 2012.

Revmatické choroby představují složitou kombinaci biologických a psychologických aspektů, a proto je jejich léčba velmi obtížná. Starověké čínské cvičení duše i těla (body and mind), taiči, má podle řady dosavadních výsledků významný přínos pro pacienty s chronickými muskuloskeletálními chorobami. Ukazuje se, že může zlepšit i výsledky léčby revmatických chorob. Jde o fyzické cvičení, které zlepšuje kardiovaskulární zdatnost, svalovou sílu, rovnováhu a pohyblivost, ale zjevně také zmírňuje stres, úzkost a deprese a zlepšuje kvalitu života.

V současné době existují povzbudivé důkazy, na jejichž základě je možné doporučit cvičení taiči jako účinnou a bezpečnou součást léčby revmatických onemocnění, která ovlivňuje duševní i fyzickou stránku nemoci, zlepšuje výsledky terapie i pacientův pocit zdraví.

(zza)

Zdroj: Wang C. Role of tai chi in the treatment of rheumatologic diseases. Curr Rheumatol Rep. 2012 Dec; 14 (6): 598–603; doi: 10.1007/s11926-012-0294-y.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se