Studie potvrdila přínos biologik v druhé linii terapie revmatoidní artritidy

7. 7. 2014

Německý institut pro kvalitu a efektivitu ve zdravotnictví zkoumal účinek devíti biologik, která jsou užívána v druhé linii léčby revmatoidní artritidy, tedy u pacientů, u nichž dosavadní farmakoterapie nebyla dostatečně účinná. Výsledky studie potvrdily alespoň částečný přínos každého z testovaných léčiv.

Devět biologických preparátů

Německý institut pro kvalitu a efektivitu ve zdravotnictví analyzoval v souvislosti s léčbou revmatoidní artritidy údaje o efektivitě následujících biologických preparátů: abataceptu, adalimumabu, anakinry, certolizumabu pegol, etanerceptu, golimumabu, infliximabu, rituximabu a tocilizumabu. Studie, jejíž závěry byly zveřejněny v srpnu minulého roku, prokázala pozitivní přínos každého z devíti zkoumaných biologických preparátů, a to alespoň v jednom ze sledovaných kritérií (dosažení remise, ústup příznaků, zlepšení funkčního stavu a kvalita života).

Limity studie

Přestože některé z testovaných biologik jsou na trhu již více než deset let, nejsou doposud k dispozici dlouhodobé údaje a srovnání jednotlivých účinných látek mezi sebou tak, aby bylo možné některé z nich v druhé linii terapie revmatoidní artritidy u dospělých pacientů upřednostnit. Ve všech dříve provedených studiích, s jejichž údaji bylo pro posouzení efektivity jednotlivých preparátů cílené léčby pracováno, byla biologika srovnávána pouze s placebem, nikoliv mezi sebou. Pouze jediná studie přímo srovnávala tocilizumab s adalimumabem, které byly užity v monoterapii. Dalším nedostatkem dat, která jsou nyní k dispozici, je skutečnost, že některé placebem kontrolované studie pokrývají pouze ohraničené období, nejvýše jeden rok. Například strukturální změny v kloubech je však možné diagnostikovat až za delší časový úsek.

Přestože jsou dle studie v terapii revmatoidní artritidy alespoň částečně účinné všechny analyzované biologické preparáty, je třeba dalších výzkumů, zejména dlouhodobých přímých srovnání jednotlivých biologik.

(veri)

Zdroj: Institute for Quality and Efficiency in Health Care. (2013, August 30). Rheumatoid arthritis: Biologics in second-line therapy show benefit, study suggests. ScienceDaily. Retrieved June 16, 2014 from www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130830104302.htmŠtítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se