Snížení přímých i nepřímých nákladů spojených se zdravotní péčí u pacientů s AS léčených etanerceptem

3. 3. 2012

Klinické benefity vyplývající z terapie etanerceptem (ETN) u pacientů s ankylozující spondylitidou (AS) jsou již obecně známé a byly potvrzeny několika studiemi.

Klinické benefity vyplývající z terapie etanerceptem (ETN) u pacientů s ankylozující spondylitidou (AS) jsou již obecně známé a byly potvrzeny několika studiemi. Britští a skandinávští vědci se však ve své práci nedávno zaměřili i na finanční dopady terapie ETN u pacientů s AS, a to konkrétně na výdaje spojené se zdravotní péčí, na produktivitu práce a v neposlední řadě také na kvalitu života.

Jednalo se o fázi 4 otevřené, prodloužené, multicentrické (Velká Británie, Skandinávie) studie u pacientů s AS. Vybraní jedinci (n = 84) byli léčeni po dobu 36-52 týdnů ETN v dávce 50 mg s.c. jednou týdně. Analýza zahrnovala jak přímé náklady (zohlednění změn v oblasti ambulantní a lůžkové péče), tak i nepřímé náklady (v důsledku pracovní neschopnosti a ztráty výdělku), účinnost i kvalitu života.

Podle analýzy došlo během terapie ETN k poklesu ročních přímých i nepřímých nákladů spojených se zdravotní péčí o 55,5 % (p ≤ 0,008), stejně tak jako i k poklesu ambulantních návštěv či potřeby hospitalizace (návštěvy fyzioterapeuta/lékaře, p = 0,012). Navíc při uvedené léčbě došlo ke zvýšení produktivity práce a kvality života.

Na základě těchto výsledků je tedy zřejmé, že terapie ETN u pacientů s AS výrazně snižuje přímé i nepřímé náklady na zdravotní péči a vede ke zvýšení pracovní schopnosti i kvality života.

(mik)

Zdroj: Moots RJ, et al. Reduction of direct and indirect costs in patients with AS receiving etanercept: results from an open-label 36-week extension of the ASCEND study in four European countries. Rheumatology (Oxford) 2012(Feb);51(2):393-396.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se