Prevalence klinické remise u pacientů s revmatoidní artritidou léčených anti-TNF terapií

16. 11. 2012

Zářijové vydání prestižního periodika Rheumatology přináší výsledky studie nizozemských vědců zabývající se problematikou klinické remise u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) léčených inhibitory TNF-alfa.

Zářijové vydání prestižního periodika Rheumatology přináší výsledky studie nizozemských vědců zabývající se problematikou klinické remise u pacientů s revmatoidní artritidou (RA) léčených inhibitory TNF-alfa. Ve své práci se totiž snažili zhodnotit prevalenci klinické remise a minimální aktivity nemoci s ohledem na kritéria remise dle ACR/EULAR, DAS-28 < 2,6 a kritéria minimální aktivity nemoci (MDA). Dále se pak pokusili porovnat rozsah reziduální aktivity nemoci s invaliditou u pacientů s RA po šesti měsících anti-TNF terapie.

Autoři hodnotili prevalenci DAS-28 < 2,6, MDA a remise dle kritérií ACR/EULAR v nizozemském registru pacientů s RA léčených biologiky. Zbytková aktivita nemoci v průběhu MDA nebo remise byla hodnocena jako procento pacientů s oteklými nebo bolestivými klouby, zvýšenými reaktanty akutní fáze a celkovým zdravotním stavem na vizuální analogové škále (VAS). Míra invalidity pak byla hodnocena pomoci HAQ skóre.

Prevalence DAS-28 < 2,6 byla 27 %, prevalence MDA byla 34 % a remise dle ACR/EULAR bylo dosaženo u 6 % pacientů. Reziduální aktivita nemoci byla přítomna většinou u nejmírnějších kritérií a pozorována nejčastěji na úrovni hodnocení počtu oteklých kloubů a VAS skóre, a to následovně: alespoň jeden oteklý kloub u DAS-28 < 2,6, MDA a remise dle ACR/EULAR byly přítomné u 51, 54 a 34 % pacientů. VAS skóre > 1 pak bylo pozorováno u 67, 69 a 0 % těchto pacientů.

Na základě těchto zjištění je zřejmé, že MDA a DAS < 2,6 jsou dosažitelné léčebné cíle u pacientů s RA léčených anti-TNF terapií, přestože reziduální aktivita nemoci může být pořád přítomna. Na druhou stranu ponechávají kritéria pro dosažení remise dle ACR/EULAR prostor pro malou reziduální aktivitu nemoci, ale mohou být pro každodenní klinickou praxi příliš přísná.

(mik)

Zdroj: de Punder Y. M. et al. The prevalence of clinical remission in RA patients treated with anti-TNF: results from the DutchRheumatoid Arthritis Monitoring (DREAM) registry. Rheumatology (Oxford). 2012 Sep; 51 (9): 1610–7; doi: 10.1093/rheumatology/kes078Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se