Porovnání účinnosti a bezpečnosti blokátorů TNF v léčbě revmatoidní artritidy

10. 3. 2012

Nepřímé porovnání účinnosti a bezpečnosti pěti blokátorů TNF ukázalo srovnatelnou účinnost všech přípravků v léčbě revmatoidní artritidy (RA) a nejpříznivější bezpečnostní profil u etanerceptu.

V současné době je na trhu pět blokátorů TNF pro léčbu RA: infliximab, etanercept, adalimumab, certolizumab pegol a golimumab. Přímým porovnáním těchto léků se zabývá jen minimum studií, proto jsou zajímavé výsledky nepřímého vzájemného porovnání jejich účinnosti a bezpečnosti, které provedli finští autoři na základě analýzy kombinace výsledků z randomizovaných dvojitě zaslepených studií.

S využitím systematického přehledu literatury v databázích MEDLINE, SCOPUS (včetně EMBASE) a Cohrane Library identifikovali 41 článků týkajících se 26 randomizovaných placebem kontrolovaných dvojitě zaslepených studií s blokátory TNF s možným současným podáváním metotrexátu u pacientů s RA. Pět studií bylo věnováno infliximabu, 7 etanerceptu, 8 adalimumabu, 3 golimumabu a 3 certolizumabu.

Výsledky analýzy ukázaly větší účinnost blokátorů TNF v porovnání s placebem ve všech časových okamžicích sledování a srovnatelnou účinnost s metotrexátem. Kombinace blokátorů TNF s metotrexátem byla účinnější než monoterapie každým z kombinovaných přípravků. Dále analýza ukázala větší bezpečnost blokátorů TNF v porovnání s metotrexátem. U žádného z blokátorů TNF nebyla zjištěna účinnost významně převyšující ostatní léky z této skupiny. Výsledky analýzy bezpečnosti ovšem ukázaly, že nejbezpečnější alternativou by mohl být etanercept.

Systematický přehled literatury a metaanalýza 26 kvalitně provedených studií neprokázaly rozdíly v účinnosti jednotlivých blokátorů TNF u revmatoidní artritidy. Za nejbezpečnější z těchto přípravků ovšem označila etanercept.

(zza)

Zdroj: Aaltonen K. J., Virkki L. M., Malmivaara A., et al. Systematic Review and Meta-Analysis of the Efficacy and Safety of Existing TNF Blocking Agents in Treatment of Rheumatoid Arthritis. PLoS One. 2012; 7 (1): e30275. Epub 2012 Jan 17; doi:10.1371/journal.pone.0030275Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se