Nový doporučený postup pro léčbu psoriázy pomocí lokální terapie

27. 5. 2009

Psoriáza je systémové autoimunitní onemocnění. Ve většině případů jsou však symptomy lokalizovány povrchově. Právě klíčové postavení topické léčby vedlo Americkou dermatologickou akademii ke zpracování nového doporučeného postupu

Psoriáza je systémové autoimunitní onemocnění. Ve většině případů jsou však symptomy lokalizovány povrchově. Není proto překvapující, že lehčí a středně závažné formy tohoto onemocnění jsou běžně zvládány lokální terapií. Právě klíčové postavení topické léčby vedlo Americkou dermatologickou akademii (American Academy of Dermatology) ke zpracování nového doporučeného postupu.

Doporučený postup nabádá lékaře ke zvažování možností léčby v závislosti na potřebách pacienta. U nemocných očekávajících úplné vymizení příznaků je možno postupovat razantněji i u klinicky mírnějších forem. Naopak u těch, kteří se spokojí pouze se zmírněním průběhu, mohou lékaři volit méně účinné postupy.

S tím souvisí i délka užívání, kdy u vysoce účinných přípravků je vhodnější volit intermitentní podávání, zatímco při užití léků mírnějších a s menším výskytem vedlejších účinků lze léčit dlouhodobě a striktně dbát na compliance.

Potřeby pacienta by měly ovlivňovat i výběr druhu lékové formy, a umožnit tak volbu například týkající se míry mastnosti přípravku či doby jeho aplikace. Doporučený postup řeší i klasický dermatologický problém, kdy definice aplikovaného množství „na špičku prstu“ nemusí vést vždy k optimálním výsledkům. Postup také rozebírá jiné možností léčby, jako například využití dehtů, anthranilátů a salicylátů v podpůrné terapii.

Popisovaný doporučený postup ukazuje velmi důkladně lékařům, především v první linii, výhody a nevýhody jednotlivých farmakoterapeutických přístupů a UV terapie. Nejzásadnějším poselstvím nového postupu je důraz na očekávání samotného pacienta a na nastavení příslušné terapie na podkladě jeho vůle.

Postup připomíná, že lokální terapie psoriázy je volbou pouze pro lehčí a středně těžké formy onemocnění. I u těchto forem je ale v případě vysokých nároků pacienta vhodné zvážit nasazení vysoce účinné systémové biologické léčby.

(dre)

Zdroj: Menter A, a spol. J Am Acad Dermatol 2009(Apr);60(4):643–659.Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se