Léčbu revmatoidní artritidy chorobu modifikujícími léky dodržuje velká část pacientů

12. 1. 2015

Během prvních dvou let sledování nedodržovalo ve studii Brigham and Women’s Hospital Rheumatoid Arthritis Sequential Study (BRASS) léčbu revmatoidní artritidy (RA) chorobu modifikujícími léky (DMARD) jen 6,5 % z 848 pacientů. Jednalo se zejména o starší pacienty s delším trváním choroby a negativním revmatoidním faktorem.

Během prvních dvou let sledování nedodržovalo ve studii Brigham and Women’s Hospital Rheumatoid Arthritis Sequential Study (BRASS) léčbu revmatoidní artritidy (RA) chorobu modifikujícími léky (DMARD) jen 6,5 % z 848 pacientů. Jednalo se zejména o starší pacienty s delším trváním choroby a negativním revmatoidním faktorem.

BRASS je prospektivní observační studie zahrnující přes 1300 pacientů s RA, která od roku 2003 probíhá v americkém Bostonu. Pacienti mají být sledováni až 15 let v 6měsíčních intervalech. Cílem registru BRASS je identifikovat biomarkery, které predikují odpověď na jednotlivé léky a jejich toxicitu, vývoj aktivity choroby a prognózu. Tato analýza, publikovaná v říjnu 2014, hodnotila podíl pacientů, kteří nedodržují léčbu DMARD, a faktory, které jsou s nedodržováním léčby spojené. Nedodržování léčby bylo definováno jako užití ≤ 40 % předepsaných dávek DMARD.

Podíl pacientů s nedodržováním léčby byl nízký (55 z 848 pacientů). Kromě výše uvedených charakteristik byly důvodem nedodržování léčby neaktivní choroba (u 28 pacientů, 50,9 %), nesnášenlivost DMARD (18 pacientů, 32,7 %), preference pacientů (7 pacientů, 12,7 %), průvodní choroby (6 pacientů, 10,9 %), neúčinnost DMARD (3 pacienti, 5,5 %) a těhotenství (3 pacientky, 5,5 %). Během dalšího sledování ovšem 14 ze 45 pacientů (s dostupnými daty) začalo léčbu dodržovat lépe (užívali > 40 % předepsaných dávek).

Autoři uzavřeli svoji analýzu konstatováním, že léčbu DMARD nedodržuje jen malá část pacientů s RA.

(zza)

Zdroj: Mjaavatten M. D., Radner H., Yoshida K., et al. Inconsistent Treatment with Disease-modifying Antirheumatic Drugs: A Longitudinal Data Analysis. J Rheumatol. 2014 Oct 15. [Epub ahead of print]Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se